Created with Sketch.

Таємний фронт. Як в Україні борються з корупцією

14:10

Вже третій рік політики в Україні займаються реформами і борються з корупцією. ЄС надав фінансову допомогу, і тепер чекає на конкретні результати реформ. Найбільш шокуючими поки стали задекларовані політиками багатства, отримані на "офіційні доходи".

Журналісти BBC зібрали основну інформацію щодо ситуації з реформами та боротьбою з корупцією в Україні. На зустрічі представників України та Європейського Союзу 24 листопаду в Брюселі обговорювалась не тільки ситуація на Донбасі, але й результати реформ, розпочатих весною 2014 року.

Редакція Без Табу надає переклад статті від ВВС - Ukraine urged by EU to tackle corruption

Євросоюз знову закликає Україну до боротьби з корупцією

"Рекорди" України по боротьбі з корупцією стали об'єктом пильної уваги на зустрічі з лідерами ЄС в четвер, 24 листопада.

Чиновники ЄС ще 2014 року закликали Україну припинити розгул корупції і провести реформи. Проте фахівці кажуть, що мало що змінилося за цей час, а президент Петро Порошенко вже був звинувачений в підтримці корумпованих чиновників.

У Брюсселі переговори з керівництвом ЄС було зосереджено на ході реформ, з обіцянкою введення безвізового режиму для українців. Але Україна сподівалась на пріоритетне обговорення дій Росії на території окупованих східних регіонів України та Криму.

Наскільки погана ситуація з корупцією?

За даними Transparency International, ситуація з корупцією в Україні навіть гірша, ніж в Росії.

Два тижні тому губернатор Одеської області, колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі, подав у відставку, звинувативши Петра Порошенко в підтримці корумпованих чиновників, які, за його словами, підривають його зусилля по проведенню реформ в Одесі.

Отставка Саакашвили. Общество учится демократии

Декількома днями раніше, відповідно до нових правил по боротьбі з корупцією, чиновники були змушені розкрити свої величезні багатства - сотні тисяч доларів готівкою і колекції предметів розкоші. Нагадаємо, у 2014 році президент України Віктор Янукович був відсторонений від влади на тлі корупційних звинувачень, що викрили його багатий маєток з грецькими руїнами і реплікою іспанського галеона .

Минулого місяця, активісти повісили білизну перед будівлею парламенту в знак протесту корупції – тут гра слів – «труси» - нижня білизна заміняється поняттям «труси», тобто, «боягузи»

Погляд з України

(Том Берридж, BBC News)

Після розпаду Радянського Союзу корупція для багатьох людей стала невід'ємною частиною повсякденного життя в Україні. Українці знають, що невелика оплата часто буває необхідною, якщо їх дитина, наприклад, хоче мати хорошого лікаря. У деяких школах додаткові гроші можуть попросити у батьків на книги або інше обладнання (треба зважати, що відсутність фінансування шкіл і лікарень є частиною проблеми).

Нагадаємо, цього року журналістка Юлія Мендель писала про ситуацію, коли вона заплатила $200 (£160) хабаря професору Київського університету імені Тарса Шевченка, щоб переконатися, що він пропустить її дисертацію до захисту.

Починаючи з 2014 року деякі речі змінилися. У свій час міліція заробила собі погану репутацію вимаганням хабаря. З іншого боку, співробітники поліції в Києві зараз свято шанують закони (несподівано – ред.). На зайві рівні бюрократії часто закрадається необхідність «додаткової оплати». В цьому винна також і низька заробітна плата. Мінімальна заробітна плата в Україні в даний час близько $ 56 в місяць, хоча уряд начебто збирається подвоювати її з 2017 року.

Що Україна робить з корупцією?

В Україні останнім часом було створено нове бюро по боротьбі з корупцією (НАБУ – ред.), нову поліцію, нові електронні системи для проведення торгів по державним контрактам (ProZorro та DoZorro – ред.), а також створено метод відстеження багатств державних службовців і політиків (е-деклрування – ред.).

У середу 23-річний юрист Анна Калинчук була призначена на місце тимчасово виконуючої обов’язки голови департаменту з люстрації і фактично очолила кампанію по боротьбі з корупцією. Критики стверджують, що вона не має належного досвіду, але інші вітають прилив «свіжої крові», що кидає виклик «старим» політикам.

Декількома днями раніше 24-річна Анастасія Дєєва була призначена заступником міністра внутрішніх справ на одну з найбільш високих посад, що відіграє велике значення для забезпечення безпеки України.

Що ще знаходиться в стадії обговорення?

Окупація частини територій Донбасу проросійськими повстанцями на Південному Сході України залишається проблемою для уряду Києва, більш ніж через два роки після анексії (насправді - окупації – ред.) Криму до Росії.

"Я думаю, що акцент повинен бути зроблений на ситуації на Донбасі, на російській агресії, та продовженні терміну дії санкцій", - сказав міністр закордонних справ України Павло Клімкін перед самітом Україна - ЄС. За його словами, Росію мають змусити дотримуватися умов мирної угоди, підписаної на початку 2015 року.

Україна також стурбована посиленим вихвалянням Дональдом Трампом російського президента під час президентської кампанії в США. Трамп неодноразово говорив про відновлення відносин з Росією, і піддав критиці роль Сполучених Штатів в Україні. Його коментарі змусили деяких українців побоюватися втрати американської підтримки, або навіть визнання Білим домом анексії Криму Росією в 2014 році.


Другое на тему
Стоит ли ждать от России повторения ударов МБР?
США також дозволили Україні використовувати ракети Storm Shadow для ударів углиб Росії
Зеленський представив План стійкості України
Предложения партнеров