Шкідливі поради. Як писати статті про те, як хтось обдурив ProZorro
Заступник міністра економіки Макс Нефьодов про скандал зі швабрами та реакцію на нього медіаспільноти.
Шкідливі поради. Як писати статті про те, як хтось, нібито, «обудрив» ProZorro?
1) треба не прийти на прес-конференцію, присвячену результатам#ProZorro, на якій розповідають про реальний стан справ:
2) треба взяти факт, який став доступним для контролю громадськості саме завдяки е-закупівлям (до цього допорогові закупівлі навіть в статистику не попадали).
3) треба подати цей факт, написавши максимально провокативний заголовок, наприклад, "Лікарі навчились обдурювати Прозорро". (чому обходити, якщо закупівля є в системі, і всі можливі порушення видно як на долоні, було б кому дивитися! а значить ProZorro свої функції виконує!!!)
4) не треба навіть спробувати провести аналіз тендеру (у цьому конкретному випадку: Чи потрібні взагалі такі системи професійного клінінгу для чистих зон онкоцентрів, де пацієнти без імунітету? Скільки коштують такі товари в інших продавців? Що завадило їм прийти на тендер? Які є інші бренди? Що думають лікарі щодо їх використання? І тільки потім робити висновок це зрада у нас чи перемога?)
5) треба максимально розігнати статтю із криками "Прозорро недодєлано", аби відлякати будь-кого, хто хоче постачати, наприклад, ці ж швабри дешевше. І дати всім Хаберменам країни можливість тикнути в заголовок і сказати: Ага! А ми ж казали!
6) коментарі чи будь-які пояснення у нас брати не треба. А навіщо? Всьо і так ясно-понятно!
7) в самому кінці треба непомітно дописати статистику: "В общем, с начала 2016 года через систему электронных закупок Prozorro медицинскими заведениями Киева было проведено 4109 тендеров ... потенциальная экономия составляет 25,6 млн. грн., или 20,77%". Але кого це вже цікавить, правда?
8) на ефірах можна задавати риторичні питання: "А чому всі зневірені в реформах? А чому у нас так погано із комунікацією змін? А що там бізнес, вірить в держзакупівлі, чи не дуже?"
Profit!
П.С. Чи завищені ціни на цю конкретну закупівлю - поки невідомо, але цілком можливо. Ці "швабри" - профобладнання, воно дороге, на нього немає очевидних цін на розетці чи амазоні. Наша мета - це саме максимальне розкриття інформації, яка дозволяє суспільству, конкурентам та спеціалістам зробити висновки.
Хочу звернутися до бізнесу. Якщо ви вважаєте, що такі системи клінінгу непотрібні - подавайте запити закупівельнику та оскаржуйте тендерну документацію. Якщо ви можете поставити дешевше - це ваш шанс!
П.П.С. Шановні журналісти! Ми проводимо безкоштовні семінари, на яких розповідаємо, як використовувати дані ProZorro. Ми пояснюємо, коли кричати «зрада» зарано, і які дані (і де) треба перед цим зібрати. Ми розуміємо, що скандал читають краще, але звинувачення у можливості «обдурити» Прозорро створюють хибне уявлення, що система нібито не ефективна. А також вони відволікають увагу від справжньої зради...
Повторюю: вона саме і створена для того, щоб порушення викривати! Робити їх помітними! І тому виявлення будь-яких порушень – це#перемога системи! З 1 серпня, коли ми повністю переходимо на е-закупівлі, ви побачите ще більше дивних тендерів – бо раніше їх не бачив ніхто. То ж боротьба тільки починається...
Пост Макс Нефьодова на фейсбуці