Created with Sketch.

Паровоз і нині там: Що заважає Укрзалізниці бути успішною

14:35

Оглядач Без Табу досліджував фінансову звітність Укрзалізниці, щоб зрозуміти - наскільки збитковими є пасажирські перевезення, а також – як цю ситуацію виправити.

Останнім часом Укрзалізниця надто часто дає привід згадати про себе. І не лише через раптову зміну керівництва. Когось хвилює звичний вже перехід на осінньо-зимовий графік руху і неможливість їздити, скажімо, з Олександрії до Одеси по парних. Когось непокоять регулярні випадки ДТП на залізничних переїздах, до яких УЗ має лише опосередкований стосунок. Але зараз нікуди подітися і від зрадницьких настроїв глобального характеру.

Коли нещодавно небайдуже суспільство проводжало Войцеха Балчуна у відставку з посади голови державного залізничного перевізника, оптимісти звертали увагу на те, що поляку вдалося навести лад у власному господарстві хоча б з точки зору фінансових звітностей. Вперше за багато років вдалося вийти в плюс навіть незважаючи на те, що черговому реформатору-варягу останнім часом активно заважали учорашні соратники, а нині – політичні конкуренти (хоча здавалося б, де Балчун, а де політика). 122 мільйони гривень чистого прибутку за перше півріччя поточного року – це, звісно, дещиця, але в порівнянні з попередніми часами можна було хоч трошки порадіти.

Втім, радощі швидко скінчилися. Під час презентації чергового п’ятирічного плану розвитку УЗ нове керівництво повідомило шокуючу новину. Виявляється, що ніякого прибутку не було – навпаки, на самі лише пасажирські перевезення Укрзалізниця орієнтовно витратить на 11 мільярдів гривень більше, ніж отримає. Сподіватися на якісь суттєві дотації від держави, схоже, не варто: ясновельможні пани зазвичай лише обіцяють, але не надто охоче допомагають. І лишається тільки здогадуватися, хто насправді вводить українців в оману.

Версія перша: неправдиві цифри УЗ надавала за часів Балчуна, якого певні особи звинувачували у надто несумлінному ставленні до виконання своїх обов’язків. Бухгалтерія на залізниці в принципі мало чим відрізняється від підбивання підсумків загальнонаціонального голосування – за бажання у звітах може бути відображено не реальний стан, а те, що нарахували на замовлення начальства. Звичайно ж, перша більш-менш серйозна перевірка виведе фальсифікаторів на чисту воду. Але незрозуміло, кому відшкодовувати завдані ними збитками.

Версія друга: головним брехуном є зовсім не мандрівний польський музика, а його колишній безпосередній начальник, міністр інфраструктури Володимир Омелян.

Ні для кого не є таємницею, що Омелян з Балчуном протягом останніх місяців десяти співіснували в кращих традиціях кішки з собакою. Конфлікт цей в певний момент зайшов настільки далеко, що за особистим наказом голови уряду довелося змінити підпорядкування Укрзалізниці. Зрозуміло, що зараз ставленик «Народного Фронту» аж ніяк не став би втрачати можливості виставити екс-підлеглого не у найкращому світлі. Мовляв, бачите, любі співгромадяни, як вас дурили іноземці – говорили, що все добре, а насправді загнали підприємство у борги.

Версія третя, найбільш правдоподібна: брешуть усі. Пересічний українець зазвичай не має бажання копирсатися у мегабайтах цінної, але нудної інформації, за допомогою якої можна оцінити ефективність роботи тієї чи іншої установи. А якщо таки кортить це зробити, то може не бути можливості, бо подібні дані зазвичай перебувають у закритому чи напівзакритому доступі. Не всі люблять, коли хтось сторонній втручається в їхні внутрішні справи, навіть маючи на це конституційне право. І тому розставляють скільки перепон, скільки можливо розставити.

Не варто дивуватися, якщо насправді все виявиться не настільки критично. Швидше за все, Балчун таки не зробив дива і не вивів Укрзалізницю в плюс, але 11 мільярдів збитків за підсумками календарного року поки що схожі на свідомо песимістичний прогноз. Втім, в руках досвідченого фахівця "збитки" можуть трактуватися вже, як інвестиції у рухомий склад та інфраструктуру. Таким чином зрада легко перетворюється на перемогу.

Звичайно, не обійшлося без схем - наприклад, списання з УЗ на користь олігархів Ахметова та Тигіпка 700 млн гривень. Тих самих, за які отримав премію в 19 000 000 грн звичайний державний виконавець.

Втім, якісь позитивні шарудіння за останній час все ж можна було спостерігати. Хоча деякі речі до ума так і не довели, через що якість обслуговування і відповідно бажання користуватися послугами УЗ не всюди піднялися до необхідного рівня.

Найприкріше те, що універсальних методів для покращення поточної ситуації не існує. Ще Григорій Кирпа, якого дехто і досі вважає найкращим міністром транспорту в історії незалежної України, влучно зауважував: якби підняття цін на квитки вирішувало усі проблеми галузі, то проїзд з пункту А до пункту Б дорожчав би кілька разів на рік. Це не електротранспорт у великому місті, тут не можна одним махом підвищити вартість проїзду відсотків так на 50, щоб це не вдарило по кишенях постійних клієнтів і не викликало шквал обурення. Та й додаткові гроші ще треба вміти вкласти куди треба. А зі світлими головами в Укрзалізниці теж є проблеми.

При цьому все ж варто зазначити, що залізничні пасажирські перевезення на деяких напрямках не мають альтернативи. Як би не бурчали мандрівники з приводу того, що від Маріуполя до Львова треба провести в дорозі 28 годин, але варіантів дістатися туди повітрям чи автошляхами швидше і комфортніше у звичайного смертного нема. Можливо, це і заважає певним чиновникам та управлінцям подумати про оптимізацію.

Так чи інакше, а паровоз, що має тягнути Укрзалізницю в напрямку західних стандартів, поки що стоїть на місці.

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець


Другое на тему
Стоит ли ждать от России повторения ударов МБР?
США також дозволили Україні використовувати ракети Storm Shadow для ударів углиб Росії
Зеленський представив План стійкості України
Предложения партнеров