Отримання руського паспорта під тиском окупантів не буде каратись

30 сентября, 14:55
Шлях до очищення - фото 1
Шлях до очищення

Громадяни України, які під примусом отримали російський паспорт на тимчасово окупованих територіях, не нестимуть за це відповідальності, повідомили у пресслужбі у Міністерства юстиції 30 вересня.

«Насильницька паспортизація є незаконною та не визнається в Україні й у світі, оскільки суперечить принципам і нормам міжнародного права і є порушенням Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни. Відповідальність за діяння, вчинені під примусом або внаслідок страху за своє життя, не може бути рівнозначною відповідальності за дії або бездіяльність тих, хто свідомо підтримує ворога», – йдеться у повідомленні.

У відомстві наголошують, що особи, які вчинили суспільно небезпечне діяння з метою уникнення жорстокого поводження, не підлягатимуть відповідальності відповідно до статті 40 Кримінального кодексу України, за умови наявності доказів застосування психічного примусу.

Також у Мінʼюсті нагадують, що такі документи не мають жодної юридичної сили та «не визнаються ніде, крім окупованих територій».

З січня 2025 року окупаційна влада посилить тиск на українських громадян, які не отримали паспорт Росії або не оформили посвідку на проживання чи статус біженця на ТОТ, переконані в Центрі національного спротиву.

За даними підпілля, на окупованих територіях збираються розбудовувати об’єкти так званого «спеціального інфраструктурного проєкту». «Саме так окупаційна влада завуалювала створення та поширення концентраційних таборів для нелояльного населення», – стверджують у Центрі спротиву.

Україна не визнає російські паспорти, які видаються на окупованих територіях. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець наголошував, що Росія насильно видає паспорти в окупації, але намагається показати, що це відбувається начебто добровільно. Він неодноразово закликав виїжджати з окупованих територій, щоб уникнути тиску з боку РФ.

Радіо Свобода

Публикации