Обережно, за кермом лемінги: Що спричинило транспортний колапс в Києві

15.11.2018, 08:30
Фестиваль літньої гуми у Києві офіційно відкрито - фото 1
Фестиваль літньої гуми у Києві офіційно відкрито / Інфо-Київ

Автор Без Табу вважає, що винуватців транспортного апокалипсису у Києві треба шукати не у владних кабінетах, а серед інфантильних киян та таких самих гостей столиці, що вирішили, що вони найхитріші та найрозумніші. Проте реальність виявилась іншою.

Зазвичай в Україні зима наставала раптово перш за все для комунальників. З певних часів жарти на цю тему навіть встигли стати ознакою дурного тону, оскільки у заторах та снігових завалах нема геть нічого кумедного. Проте після перемоги Революції Гідності все ж намітилися зміни на краще. Принаймні у більшості великих міст замість записних комсомольців до влади прийшли (як тоді здавалося) активні діячі нової формації. Жалітися на нестачу техніки для прибирання снігу вже не пристало, працівникам відповідних служб начебто підняли зарплати, життя налагодилося.

Втім, нова реальність також перетворила автомобіль з предмету розкоші на звичайнісінький засіб пересування. Можливість за копійки придбати у Польщі чи Литві не лише старезну чортопхайку, а й відносно новий виріб закордонного автопрому істотно збільшив навантаження на українські автомагістралі. До «євробляхерів» можна ставитися по-різному, однак доведеться визнати, що саме їхня неоднозначна діяльність привернула увагу до вад законодавства.

У середу, 14 листопада, автолюбителі незалежно від місця реєстрації їхніх автівок наочно продемонстрували головну ваду українського менталітету. І не одну, до речі. Ще на ранок ніщо не віщувало біди. Точніше, віщував прогноз від Гідрометцентру, на який навіть власники радіоточок давно звикли не звертати уваги. До того ж хибна логіка підказувала, що за два тижні після чергового за ліком «бабиного літа» снігу бути не може. Неначе всі забули народну прикмету про перший сніг на Покрову незабаром після останньої теплої днини.

Транспортний колапс у Києві в середу важко описати словами – його треба було бачити. Наживо чи у стрічках новин – неважливо. Ясно, що 14 листопада 2018 року буде рекордним днем за кількістю ДТП у столиці і не лише. Особливо з урахуванням того, що чимало аварій та зіткнень сталися у традиційно безпечних місцях. Можна було б звично звинуватити в усіх бідах муніципальну владу, однак це той випадок, коли ані Кличко, ані будь-який інший бургомістр відповідальності за особисті недоліки своїх виборців не несуть.

Міністр про причини ДТП

По-перше, серед автовласників звично віднайшлася певна кількість хитрунів, що вирішили до останнього не міняти літню гуму на зимову. Досвідчені водії роблять це навіть не за першого снігу чи суворо за календарем, а тоді, коли температура повітря дозволяє розпочати опалювальний сезон. Міністр Володимир Омелян ще надто оптимістично заявив про те, що три з десяти автівок пересувалися на шинах, непридатних для поточних погодних умов. Швидше за все, їх було значно більше. Не варто забувати і про скнар, що намагаються економити абсолютно на всьому. Їх вистачає як серед «литовців», так і серед тих, хто може собі дозволити легально придбати новенького позашляховика з шаленою націнкою від автодилерів.

По-друге, за різкої зміни погоди навіть абсолютна більшість автомобілів на зимовій гумі миттєво уповільнює рух та створює затори. Якщо в умовній Одесі чи Чернігові без метрополітену дійсно сутужно, то кияни принаймні могли б залишити авто на парковках та скористатися послугами підземки. На крайній випадок можна було б подумати про наземний громадський транспорт. Та практика показує, що навіть трамваї можуть надовго застигнути на одному місці за несприятливих обставин. Що вже тоді говорити про автобуси чи тролейбуси, які на дорозі опиняються в рівних умовах з іншими транспортними засобами?

Головне відео середи, обережно, 18+

Є, звісно ж, люди, яким аномалія зіграла на руку. Власники численних автосервісів і до учорашнього дня не скаржилися на нестачу клієнтів, а зараз ажіотаж сягне фантастичних меж. Можна під шумок і вартість шино монтажу та інших послуг накрутити до непристойності. Борці за права споживачів, кажете? Так вони ж першими по нову гуму і приїдуть. Це не гречка, масове шарудіння купюрами зійде нанівець в кращому випадку за тиждень, але ж яка золота жила!

Нетривала негода охопила не всю територію України, а лише кілька областей. Тому симптоматично, що провінціали увесь день сміялися з киян. Однак замість сміху варто було б задуматися про недалеке майбутнє з опадами та ожеледицею. Якщо у Запоріжжі чи Дніпрі днями станеться аналогічне «зимове шоу», то це буде дійсно кумедно. Бо виявиться, що сотні тисяч водіїв підозріло схожі на зграю лемінгів, яка мчить до прірви за власною загибеллю. Ось тільки постраждалим та загиблим у ДТП смішно точно не буде.

Водночас можна і варто говорити про іспит для влади на місцевому рівні. Поточний осінньо-зимовий період – перший за тривалий час, коли не вдасться застосувати виправдання з серії «не вистачає снігозбиральних машин» або «нема кому посипати тротуари». А за можливості необхідно уникати й трагікомічних ситуацій на кшталт тієї, що бригада дорожніх робітників створила в середу на Оболоні. Класти асфальт під акомпанемент сніговію треба було ще примудритися. Імена антигероїв країна навряд чи дізнається, зате КМДА на правах «головних» отримає на свою адресу чимало «теплих» слів.

А про бажання окремих політиків-популістів попіаритися за рахунок несподіваного інформаційного приводу дозвольте не згадувати. Забагато честі для них.

 

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець

Без Табу

Публикации