Created with Sketch.

Нові штрафи для водіїв: Чи стануть дороги безпечнішими

16:00

Автор Без Табу пояснює, чому навести лад на українських дорогах так складно, а також - чому нова система штрафів не зробить українські дороги безпечнішими.

Тема (не)безпеки на українських дорогах лишатиметься неймовірно актуальною протягом тривалого часу. І не лише тому, що впоратися з безладом радянських ще часів за два-три роки неможливо за визначенням. Просто державні структури дуже часто або переоцінюють власні сили та можливості, або недооцінюють нахабність водіїв та несумлінність окремих підрядників. Через це й цілісну картину реальних змін неможливо сформувати. Хоча робити щось таки намагаються.

МВС, наприклад, із неприхованою радістю повідомило про те, що з 8 жовтня 2018 на деяких ділянках трас міжнародного значення працює система вимірювання швидкості TruCam. На словах все виглядає чудово: найбільш небезпечні з точки зору кількості ДТП дороги тепер перебуватимуть під відеонаглядом, пристрої для фіксації порушень встановлені не таємно, а поруч з попереджувальними дорожніми знаками. Певний час поруч із цими точками навіть перебуватимуть поліцейські транспортні засоби із увімкненими синіми маячками, аби інші учасники руху могли поступово звикнути до нових реалій.

Однак в підсумку виявляється, що ця реформа цілком може стати черговою спробою стрибнути вище голови. По-перше, самі копи же зазначили, що система поки працюватиме в тестовому режимі, оскільки її справжня продуктивність досі невідома. По-друге, карта першої черги встановлених пристроїв дозволяє зрозуміти, що влада вбачає основну загрозу не стільки зсередини країни, скільки ззовні. В тому числі й від власників старезних та не дуже іномарок із реєстрацією в країнах Євросоюзу.

І справді, найбільш несвідомі «євробляхери» створюють на дорогах чимало проблем. В разі скоєння ДТП вони в найгіршому для себе випадку кидають стару «іграшку» на місці пригоди, бо простіше придбати собі ще одну, ніж наражатися на штрафні санкції. Відповідно до нових норм, за втечу в будь-якому вигляді винуватцю аварії світить штраф до 3 400 грн, а в крайньому випадку можуть ще й прав позбавити на півроку. Але це верхня межа, нижню встановлено на рівні 255 грн. Втім, навіть максимум на перший раз для пересічного автолюбителя не є не підйомною сумою.

Однак грішити винятково на власників «єврономерів» буде помилкою. У нас і в межах умовного периметру показово карати за неприпустимі порушення ПДР не виходить. Пам’ятаєте Ростислава Храпачевського, який у стані наркотичного сп’яніння тікав у Києві від поліції за кермом позиченого BMW на швидкості 190 км/год? Через відсутність інформації по одному з фігурантів «справи Олійника» могло здатися, що його навіть водійських прав не позбавили через наявність можливості відкупитися. Та нещодавно з’явилася інформація, що за 2,5 роки після резонансної гонитви мажора з Боярки щонайменше одного разу затримували за керування автівкою без документів, але «покарали» в кращих традиціях байки про щуку.

За новими правилами, їзда без документів може обійтися забудькуватому учаснику дорожнього руху у 10 200 гривен, а в разі рецидиву сума штрафу збільшиться в чотири рази. Ті ж, хто був позбавлений прав, але все одно сів за кермо, на перший раз сплатить 20 400. У народі недарма говорять: нема більш обережного водія, ніж той, що забув вдома права. Але в цьому якраз і полягає трагікомічність поточної ситуації – якщо порушник не перевищив швидкість, не розгорнувся через подвійну суцільну чи припаркувався не за правилами, шанс зловити його на серйозніших порушеннях є близьким до нуля.

Та що вже говорити, коли з покараннями за недотримання швидкісного режиму в межах міст досі є складнощі. Штрафи тут теж начебто суттєво зросли, за перевищення швидкості на 50+ км/год замість звичних 510 гривень тепер сплатити доведеться 3 400. Але суворість покарання компенсується неможливістю спіймати порушника за руку у дев’яти випадках з десяти. У багатьох обласних центрах ще з літа почали поступово встановлювати у зонах ризику пристрої для відеоспостереження та фіксації водійських грішків. Однак здебільшого ці дива досі технічного прогресу висять на стовпах мертвим вантажем.

І це не єдина проблема. Деякі небезпечні ділянки трас державного значення, скажімо, є такими через помилки у проектуванні чи будівництві. В якості прикладу можна згадати аварійний розворот біля Віти-Поштової на трасі Київ – Одеса неподалік від повороту на Круглик. Статистика аварій там і раніше була аномальною, але останнім часом після встановлення у «кишені» ліхтаря суттєво поменшало простору для маневру. Місцеві мешканці вимагають негайної реконструкції, однак правильніше було б відмовитися від кількох лівобічних розворотів на користь оновлених транспортних розв’язок. «Міністерство Омеляна» на папері наче й дозріло до таких змін, та щонайменше довгограючий ремонт траси Дніпро - Запоріжжя натякає, що обіцяного можна чекати не три роки і навіть не десять.

В цілому ж напрошуються неоднозначні висновки. Начебто й можна спостерігати певне зрушення в порівнянні з періодом правління Януковича, коли замість реального ремонту інфраструктури існували схеми розпилу і відкату, а відкупитися від прихованого в кущах екіпажу ДАІ можна було готівкою на місці. Але очевидних недоліків все ще вистачає. І вистачатиме надалі.

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець


Другое на тему
Стоит ли ждать от России повторения ударов МБР?
США також дозволили Україні використовувати ракети Storm Shadow для ударів углиб Росії
Зеленський представив План стійкості України
Предложения партнеров