Не всі мурали однаково корисні, або Що не сподобалося Забужко

05.10.2016, 12:20
Спроба благоустрою на київському Виноградарі - фото 1
Спроба благоустрою на київському Виноградарі / facebook Mural Social Club

Останнім часом стіни у Києві та інших містах розмальовують не лише вандали, а й художники. Але інколи одні від інших не дуже відрізняються.

Обурення київськими муралами від української письменниці Оксани Забужко у її блозі на "Обозревателе" показало, що після візиту до Бразилії, батьківщини муралів, не варто одразу їхати до Києва. А до Харкова - тим більше.

Письменниця згадує історію появи муралів у бразильських фавелах і пише, що замальовування київського історичного центру - це зовсім інша справа:

"Але коли на глухих стінах київських сецесійних кам'яниць у центрі бачиш 20-метрових синіх черв'яків і прочая фламінґо, то єдиний твій (спонтанний!) "естетичний відрух" - це ввалити хуком у щелепу, як за "гражданскуювайну". Причому не тим, хто малював, - а тим, хто дозволив. ((("

Загалом зрозуміло, що Забужко мала на увазі приблизно таке (більше прикладів можна знайти на інтерактивній мапі "Мурали Києва"):

Київ, Стрілецька, 20Б/facebook Geo Leros
 
Київ, Спаська, 6/uazmi
 
Київ, Десятинний провулок, 7/БЖ
 
Взагалі-то у спальних районах ця ідея назрівала давно, і тепер порожні площі потроху освоюють. Це непоганий спосіб зайняти місце замість якогось рекламного банеру або захистити стіну від тих, хто лише думає, що вміє малювати. Або ніяк не може опанувати граффіті і тренується на всьому, що бачить. Власне, один з муралів, ще до того, як його завершили, довелося охороняти добровольцям - і військовим, і цивільним. І якщо у спальних районах такий вандалізм - звична справа, частина ландшафту, то від закорючок на фасадах історичних будівель непритомніють і архітектори, і історики, і всі, кому хоч трохи не байдуже. І може краще, якщо вже на тому місці буде якийсь притомний мурал?
 
Київ, Оболонь/facebook Mural Social Club
 
Київ, Троєщина/facebook Mural Social Club
 
Київ, Оболонь/facebook Mural Social Club
 
Трапляються іноді проміжні варіанти. Ось так розмалювали частину фасаду ДК КПІ. Нікому, здається, від того гірше не стало.
 
ДК КПІ/facebook Mural Social Club
 
У Харкові щодо цього - по-різному. Є чому порадіти і є від чого знепритомніти. Наприклад, у спальних районах трапляється отаке:
 
 
Є й інші симпатичні варіанти - переважно там, де не торкалася рука міськвлади:
 
 
 
До речі, ось таких, як останній, по історичному центру можна побачити доволі багато, і вони якось гарно вписуються у пейзаж - бо невеликі, з одним простим малюнком та якоюсь влучною фразою. На цю "самодіяльність" можна натрапити випадково, вийшовши з-за рогу. І воно справді створює певний настрій.
 
А є місця, де Оксані Забужко краще не ходити:
 
 
 
Дехто від такого в шоці, іншим справді подобається. Цікаво було б провести соцопитування - схоже, що думки щодо цих "творів" якось корелюються із відсотками підтримки міськвлади на виборах. Бо для кого ж іще така краса.
Без Табу

Публикации