Наш колишній. Як може вплинути на Україну екстрадиція Фірташа

22.02.2017, 14:30
2
Фірташ у сидячому та підвислому стані - фото 1
Фірташ у сидячому та підвислому стані / reuters.com

Оглядач Без Табу вітає рішення австрійської феміди щодо екстрадиції Дмитра Фірташа та, чекаючи на дозвіл міністра юстиції Австрії, аналізую те, як вплине на українські реалії майбутній "переїзд" олігарха.

Вівторок зненацька подарував гарну новину. Руки американських спецслужб органів юстиції нарешті дотягнулися до Дмитра Фірташа – відносно вільне життя у Австрії скінчилося, на олігарха тепер, швидше за все, чекає в’язниця, тюремна роба та не дуже смачні у порівнянні з віденськими харчами сніданок, обід та вечеря. Проте родзинка ситуації в тому, що на українські реалії ця екстрадиція майже не вплине. Принаймні, пересічний гречкосій навіть в інформаційному просторі змін до пуття не відчує, не говорячи вже про власні кишені.

Наш колишній. Як може вплинути на Україну екстрадиція Фірташа - фото 35554

фото - Getty Images

Деякі експерти, звісно, вважають, що позбавлення олігарха свободи дій слідом за свободою пересування негативно відіб’ється на функціонуванні його українських активів. Дехто навіть приклади цікаві наводить: скажімо, увесь бізнес Михайла Бродського ледве не накрився цинковими ваганами років двадцять тому, врятувало одіозного бізнесмена лише обрання до Верховної Ради третього скликання та отримана завдяки мандату нардепа недоторканість. Але часи змінилися так само, як і принципи ведення бізнесу – багатії намагаються хоч якось та підстрахуватися на випадок подібних форс-мажорів.

Без паніки, однак, іноді не обходиться. Візьмімо хоча б Дніпровське – невеличке селище у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області, основним роботодавцем в якому є крохмально-паточний комбінат. За іронією долі, комбінат мав дуже міцні зв’язки з кондитерською імперією тоді ще не президента, а лише кандидата на цю посаду на прізвище Порошенко. І після заяви Петра Олексійовича про те, що в разі перемоги на виборах він продасть увесь свій бізнес першому-ліпшому покупцю, народ почав нервово смикатися. Хтось звільнився та поїхав шукати роботу до обласного центру, хтось почав думати про переїзд не на кілька місяців, а назавжди… Восени, коли напруження досягло апогею, декому довелося навіть емісара зі столиці прислати. Посланець заспокоїв мешканців Дніпровського – ніхто ніякий бізнес продавати не буде, менше вірте телевізору і працюйте спокійно. За дивним збігом обставин паніка зійшла нанівець наступного ж дня.

Але тут нічого подібного не буде. Нестабільні активи на зразок Вільногірського ГМК з рук Дмитра Фірташа вже вислизнули. З іншими без особливих проблем впораються бізнес-партнери. Той же Сергій Льовочкін не лише перебере (якщо вже не перебрав) на себе контроль за кишеньковими мас-медіа, але й пригляне краєм ока за промисловими підприємствами, які ще входять до складу Group DF. Власне кажучи, без подібної страховки імперія заарештованого олігарха почала б тріщати по швах ще рік-два тому. Так що чекати на серйозний перерозподіл сил тут не варто. Тому ніхто й не панікує.

Наш колишній. Як може вплинути на Україну екстрадиція Фірташа - фото 35555

фото - TheInsider

Інша справа – політика. Політологи високого польоту вже не перший місяць натякають на те, що Фірташ має агентів впливу ледве не у кожній парламентській фракції поточного скликання Верховної Ради, а також серед позафракційних депутатів. Люди, що достатньо добре знаються на питання муніципальної влади, стверджують на додачу, що подібна ситуація має місце у десятках міських та обласних рад. Впізнати засланих козачків досить легко – вони зазвичай мають стосунок до місцевих організацій роботодавців, які, де-факто, виявляються локальними підрозділами Федерації Роботодавців України, та/або встигли засвітитися у колишній Партії Регіонів чи підконтрольних їй організаціях. При цьому Фірташ смітить грішми на агентів впливу не всюди, а лише там, де має певні бізнес-інтереси.

В цьому контексті декілька джерел вже встигли розпустити чутки про те, що на руїнах колишньої ПР незабаром може відбутися суттєве переформатування. Одні говорять, що Ахметов має намір створити власну політичну силу, яка до колишнього його дітища стосунку не матиме в принципі. Інші намагаються звернути увагу на активність Рабіновича та Мураєва – їхній нежиттєздатний проект із символічною назвою "За Життя" вже почав пускати коріння у деяких стратегічно важливих обласних центрах. Є й ті, хто натякають на непевну поки позицію вищезгаданого Сергія Льовочкіна: дійсно, поки не дуже зрозуміло, що головний бізнес-партнер Фірташа робитиме найближчим часом.

Але насправді ця тема не варта навіть кошика гнилих груш. Вкотре доводиться звертати увагу на те, що усі ці дивні маневри антиукраїнських за своєю сутністю політсил не є наслідками особистих амбіції певних політиків. Це лише спроба максимально заплутати електорат і відкусити кілька процентів для підвищення СУМАРНОГО результату на найближчих парламентських виборах. Так-так, саме сумарного – якщо кілька партій, створених на базі колишньої ПР, зможуть пробитися до Верховної Ради дев’ятого скликання, то "гурток за інтересами" вони там утворять миттєво. І буде їх в парламенті при цьому вже значно більше, ніж зараз.

І справа Фірташа, яка може скінчитися для самого олігарха цілком трагічно, на розподіл сил у вітчизняному політикумі не вплине аж ніяк. Чи хтось думає, що кремлівським стратегам важко буде відшукати нового посередника з повними кишенями грошей? Саме тому й не варто звертати на це уваги.

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець

Без Табу
2

Публикации