Маленька перемога: У Стамбулі підписали угоду про експорт українського зерна Чорним морем
Україна, Росія та Туреччина на перемовинах у Стамбулі за посередництва ООН 22 липня домовилися про розблокування експорту українського зерна.
Перемовини в Стамбулі тривали з середини липня й завершилися вигідною для України ухвалою.
Україна підписала окремий договір з Туреччиною та ООН і взяла на себе зобов'язання перед ними. Росія підписала дзеркальний договір з Туреччиною та ООН.
У присутності президента Туреччини Реджепа Ердогана та генсека ООН Антоніу Гутерреша від імені України документ підписав міністр інфраструктури Олександр Кубраков, від імені Туреччини - міністр оборони Хулусі Акар. Іншу угоду з турецьким міністром оборони підписав міністр оборони Росії Сергій Шойгу.
Під час пресконференції генсек ООН Антоніу Гутерреш повідомив про розблокування трьох українських портів - Одеси, Чорноморська та Південного, та назвав підписання відповідних угод "маяком надії".
Він повідомив про формування спільного координаційного центру, який буде контролювати перевезення зерна.
Пізніше міністр інфраструктури Олександр Кубраков повідомив подробиці підписаної угоди.
За словами Олександра Кубракова, йдеться про розблокування трьох портів - "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний".
"Саме з них ми починаємо експорт продовольства морськими шляхами вже у найближчі тижні", - написав він у фейсбуці.
За словами Кубракова, підписання такого документа на українських умовах стало можливим винятково завдяки ЗСУ, успіхи яких дозволили відстояти ключові для України умови, а саме - залишити повний контроль за територіальними водами Північно-Західного регіону Чорного моря.
Під егідою ООН буде створено спільний координаційний центр, до складу якого мають увійти представники Туреччини, України, ООН та Росії, які надали гарантії щодо безпечного пересування суден з українських портів.
Для дотримання домовленостей у Туреччині створять інспекційні групи з числа представників усіх сторін, які будуть забезпечувати перевірку вантажів і персоналу, які прямують до українських портів або виходять з них.
Інспекція буде проходити винятково в гаванях, на вході та виході Турецької протоки.
"Спільна інспекція убезпечить наші порти від входу "троянських конів" під виглядом цивільних суден. Ще раз підкреслюю, діяльність та контроль в українських портах Одеса, Чорноморськ і Південний здійснюватиметься під владою та відповідальністю України. Тобто контроль над українськими портами повністю залишається за українською стороною", - сказав міністр.
Рух жодних інших суден, окрім тих, які мають забезпечувати експорт зерна та пов'язаних з ним харчових продуктів, не передбачається.
Документ діятиме протягом 120 днів із дня підписання і може бути продовжений на такий самий період, якщо одна зі сторін не повідомить про намір припинити його дію.
У першу чергу, за словами Кубракова, це велика підтримка української економіки. Більше 20 млн тонн зерна вже лежить на складах ще з минулого року, новий врожай вже чекає на експорт.
"Якби команді президента не вдалося зрушити це питання з мертвої точки - українські аграрії поставили б під сумнів саму потребу сіяти поля на наступний рік. Це величезні прямі валютні надходження і умова сталості нашої держави, яка у тому числі дозволить зміцнювати нашу економіку та армію", - пояснює він.
Діючі морські порти України - це вклад у глобальну продовольчу безпеку та економіку світу. За оцінками експертів, можливість експорту українського зерна знизить світові ціни на продовольство, що пригальмує маховик інфляції, яка стала проблемою для усього світу.
За кілька годин до підписання Україна анонсувала, що жодного супроводу транспорту російськими кораблями та присутності їхніх представників в українських портах не буде. У разі провокацій — буде негайна військова відповідь України.
А усі перевірки транспортних кораблів здійснюватимуться спільними групами в водах у разі виникнення такої потреби.
Цікавий збіг - практично у той же час Литва голосила про прослаблення "неблокади" російського анклаву в Калінінграді - до нього пустять підсанкційній грузи, але лише залізницею.
Також відзначимо, що росіяни за кілька годин після підписання угод про вивіз зерна обстріляли ракетами Одеський порт. Ось така історія про переговори з кацапами.