Created with Sketch.

Іграшкова війна. Київські протести як тренування з підвищеною відповідальністю

15:00

Без Табу підсумовує перший етап протестів у Києві та констатує, що їх замовник, досяг своєї мети.

Під час спостереження за спробами організувати черговий Майдан 3.0 в Києві раптом з’явилася цікава думка: а що, якщо увесь цей гармидер організували не заради банального "розгойдування човна"? Якщо уважно придивитися до головних дійових осіб та їхньої поведінки в останні кілька днів, можна зробити припущення, що маємо справу з таким собі тренуванням з підвищеною відповідальністю. Дострокові вибори, як і інші катаклізми, зазвичай звалюються на голову зненацька, тому треба бути готовим до всього.

Вже зараз можна назвати політичних діячів і політичні сили, яких зовсім не порадує можливий розпуск Верховної Ради та необхідність нового набору депутатів. Подивіться хоча б на Олега Ляшка, який два роки тягнув воза в один і той самий бік з Юлією Тимошенко, але раптово змінив риторику і погляди на поточну ситуацію. Ні, лідер РПЛ не продався представникам правлячої партії, як може здатися декому. Він просто розумно оцінив ризики і зрозумів, що в разі дострокових виборів "радикали" цілком можуть повторити долю Свободи дворічної давнини. А для політика-популіста втрата мандату, як відомо, підвищує вірогідність перетворитися на політичний труп. Тому краще вже синиця в руках, ніж мертвий півень.

Сама Тимошенко, навпаки, продовжує гнути свою лінію. Схоже, Гриць Якович кілька тижнів тому передбачив усе вірно – Леді Ю намагається кувати залізо, доки воно ще гаряче. Рейтинг – штука тонка, як піднявся зненацька, так і впасти може раптово після одного необережного руху. Заради його підтримання в необхідних межах можна що завгодно зробити, навіть першого номера виборчого списку відіслати на мітинг, організований ворожими нібито "регіоналами", і влаштувати діалог з публікою в кращих традиціях раннього Горбачова-генсека. Частина електорату, що позаминулого року голосувала за Батьківщину перш за все через оновлення лав та наявність у списку так званих єврооптимістів, вперто намагається зрозуміти, коли ж їх надурили, тоді чи зараз (правильна відповідь – в обох випадках). Але інші продовжують вперто їсти те, що дають, і навіть добавки вимагають.

До речі, якщо вже говорити про уламки могутньої колись Партії Регіонів, то не можна не відзначити майже ідеальне втілення у життя плану псевдорозколу. Маргінальне збіговисько почало працювати на два фронти. Солодка парочка Мураєв – Рабінович, яка нібито розчарувалася у вчорашніх товаришах та їхніх методах класової боротьби, не вилізає з телевізора і грається у правдорубів. Цікаво, що обидва використовують для цього не лише власні телеканали, не гребуючи запрошеннями від умовного 1+1. Іноді виходить дійсно показово.

БЕНЕфіс Рабіновича на каналі Коломойського

Стара ж гвардія продовжує існувати у звичному ключі. Інцидент за участю Юрія Бойка та Олега Ляшка, який і бійкою-то соромно називати, був потрібен для тимчасового відвернення уваги від реальних дій. Вілкул-молодший вже навіть не приховує того, що його однопартійці готові в разі чого витягнути на протести сотні тисяч людей по всій країні. Причому таки дійсно витягнути, а не пообіцяти і швиденько звернути усе за кілька днів, як зробив це невдаха Мураєв та його пригодовані бомжі "профсоюзи". Репетиція масових акцій протесту в столиці не може не тішити донецько-криворізьку мафію, адже необхідну «картинку» все ж вдалося створити, а те, що пишуть у соцмережах про 130 грн та не чисельність протестуючих, то таке.

Колишній голова СБУ пан Валентин Наливайченко та колишній топ-дипломат Маркіян Лубківський - зірки "протестів"

Хто програє від цього псевдорозколу? Правильно, електорат. Соціологічні опитування показують, що в разі проведення дострокових виборів у найближчий час до парламенту потраплять обидві сторони "конфлікту". Але конфлікту-то ніякого нема! І люди, які голосуватимуть за Мураєва та Рабіновича як «гідну» противагу старій гвардії, дивитимуться на братання учорашніх "ворогів" і ламатимуть собі голови: коли ж їх надурили, тоді чи зараз? Правильна відповідь – в обох випадках.

Не варто забувати і про те, що наступного року за логікою мають відбутися чергові місцеві вибори. Цілком логічно, що "протестанти" вже стелять собі соломку у найбільш цікавих містах та областях. Особливо весело має бути на Лівобережжі, де традиційні методи роботи з електоратом - а-ля роздача гречки - працюють як швейцарський годинник. Якщо вдасться повноцінно запустити цей механізм, то навіть умовному Борису Філатову, чий перший рік в якості бургомістра вийшов несподівано багатим на успіхи, не доведеться спати спокійно і думати про автоматичне збереження поточної посади. А про людей та партії, які пролізли до місцевих рад, що називається, "на тоненького", і говорити в цьому контексті не варто. Рейтинг – річ дуже непередбачувана, не забувайте про це.

Насправді зараз не так вже й важливо, хто вийде переможцем з цього "тренування". Правда в тому, що люди, які погодилися взяти участь у масовці за сто тридцять гривень на душу населення, програють в будь-якому випадку. І це, знаєте, зовсім не тішить.

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець


Другое на тему
Стоит ли ждать от России повторения ударов МБР?
США також дозволили Україні використовувати ракети Storm Shadow для ударів углиб Росії
Зеленський представив План стійкості України
Предложения партнеров