Хто заплатить за українську сміттєву проблему

20.06.2017, 13:15
Як здолати "сміттєвий колапс" - фото 1
Як здолати "сміттєвий колапс" / mistovechirne.in.ua

Журналіст Тетяна Даниленко розповідає про непопулярні кроки, які зможуть розв'язати українську сміттєву проблему.

Про сміття. Я не прихильник Садового, але закиди на його адресу - вони для лохів, які не в темі.

Зараз сміття займає близько 7% території України. Тих самих угідь, які ми боїмося продавати китайцям, арабам та іншим. Збудувати завод Садовий не міг, бо сучасне екологічно безпечне підприємство коштує дорого - і збудувати його дорого, і перероблювати там.

Філантропів, які б платили за українську сміттєву проблему, в природі не існує, на жаль.

Для того, щоб інвестори прийшли на цей ринок і почали будувати заводи, потрібен сам ринок переробки створити. По-простому - щоб хтось за це платив. Українець витрачає на утилізацію сміття 12 гривень на рік (це частина плати за утримання прибудинкової території), а мешканці чистих країн - 20-30-60 євро, фунтів на місяць.

Покласти на пересічного споживача навантаження в 20-30-60 євро на місяць ні Ляшко, ні Садовий не хочуть. Україну ніяке МВФ чи ЄС зараз не змушує запроваджувати сміттєвий податок, ця індустрія нецікава і великим олігархам. Бо надприбутків там немає і не буде. Ну а поки проблема рвонула лише в Садового, то й політичних резонів негайно її вирішувати теж особливо немає.

Поки в індустрію переробки не запустять гроші, ніхто інвестувати не буде. Запустити гроші - означає змусити когось за це платити. Варіантів є кілька, але якщо в загальних рисах, то два - або за це платимуть споживачі, або виробники упаковки. Пластик, целофан і тд - понад 60% сміття, причому ці матеріали розкладаються в природі сотнями, а деякі й тисячами років.

Найбільші вирбники упаковки - великі транснаціональні корпорації, які мають у всьому світі вплив, зокрема й політичний, тому вони згноять кожного, хто захоче їх обкласти додатковим податком. У цьому зараз і полягає вся заруба: політикам дуже не хочеться змушувати платити ні простий народ, ні корпорації. Значно простіше звести все до того, щоб дискутувати про те, чи дозволяти Садовому розкидати сміття по всій Україні.

Пост Тетяни Даниленко на фейсбуці

Без Табу

Публикации