Дай мільйон. Чи поверне Україна награбоване?

08.12.2016, 15:15
Скарби колишнього міністра енергетики зараз десь на складі у мішках - фото 1
Скарби колишнього міністра енергетики зараз десь на складі у мішках

В очікуванні початку роботи агентства з повернення активів Центр протидії корупції та Transparency International-Україна пояснювали, як будуть відбуватися ці тектонічні зсуви. Під час презентації іноді можна було подумати, що країну врятовано. Але такий настрій швидко зникав.

Фактично агентство з повернення активів буде шукати майно, набуте незаконним шляхом, та згодом здійснювати керування ним. Це буде щось на зразок аналітичного хабу для правоохоронних органів. Як орган виконавчої влади, а не правоохоронна структура, слідчі дії воно вчиняти не зможе.

Самостійно щодо повернення активів агентство рішень не прийматиме, цим зможуть займатись детективи Національного антикорупційного бюро, прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, слідчі Нацполіції, слідчі судді, податківці.

При цьому щороку планується звіт та аудит діяльності як самої організації, так і правоохоронних структур з приводу того, як вони реагують на повідомлення агентства, скільки майна конфісковано, скільки рішень оскаржено.

Рано про це говорити, коли агентства ще фактично нема, але не виключено, що вже зараз закладаються умови для конфлікту, схожого на нещодавню битву між НАБУ та ГПУ. Коли одна структура керується інтересами влади, інша обмежена грантовими вимогами. Або обидві обмежені грантовими вимогами від різних донорів, і вони, відповідно, трохи протирічать одне одному. Одним словом, буде цікаво.

Станом на зараз потрібно ще затвердити план заходів агентства, створити міжвідомчу групу з питань його запуску, визначити граничну чисельність апарату. Також лишилось вирішити питання з приміщенням, відкриттям рахунків організації, нормативно-правовим забезпеченням роботи. Тобто майже з усім. Апарат планують укомплектувати на 90% до серпня-вересня 2017 року – шукатимуть насамперед фахівців у галузі права, аудиту, фінансів, менеджменту.

За словами новообраного голови Антона Янчука, законодавство ще потребуватиме перегляду – нещодавно до нього повернули раніше видалені норми про управління майном, але прибрали інші положення.

Тобто правила гри у поверненні активів можуть ще змінюватись, як у випадку з НАБУ і НАЗК. Час покаже, чи це лише буде гальмувати роботу нової структури, чи навіть стане приводом для оскаржень.

Наприклад, ще на старті, тобто на етапі «підготовки підготовчого періоду», під час обрання голови агентства, виникли питання. За кандидатуру Антона Янчука віддали голоси шестеро з восьми членів конкурсної комісії, але згодом фрагмент з його співбесідою чомусь зник з каналу YouTube. Апарат Кабміну не коментує це загадкове зникнення і стверджує, що інших записів не має. Тепер активісти шукають повне відео співбесід, наприклад, у журналістів «5 каналу».

І побоюються, що цей момент може в подальшому стати приводом для оскарження дій агентства з боку «постраждалих».

Те, що Янчук – колишній заступник міністра юстиції, представників громадських організацій не турбує. Вони вважають, що тут про просування до структури «людини від влади» говорити не доводиться, бо серед тих, що проголосували за його кандидатуру, було троє представників громадських організацій.

Щодо баз даних голова агентства зазначає, що для пошуку активів доступ може знадобитися майже до всіх існуючих, бо «агентство не має і не може мати уявлення, що йому доведеться шукати». Офшорами структура займатиметься теж, і згідно з законодавством зможе вести перемовини з іншими країнами щодо доступу до їхніх баз. Але тут її представники ненав’язливо згадали про те, що треба звертати увагу, щоб «правоохоронні органи не зловживали їх пошуком».

Слідкуватимуть у агентстві за тим, щоб зберегти оперативну діяльність активів, їхню прибутковість. Що робити з конфіскованим майном, поки що остаточно не вирішили – згадують про закордонний досвід: у Франції, наприклад, до вирішення питань щодо вилученої нерухомості залучають приватних нотаріусів, агентство у цій країні – самоокупне і спрямовує частину вилучених коштів до фонду по боротьбі з наркоторгівлею, у Голландії майно реалізують на міжнародних інтернет-аукціонах, у Італії нерухомість не реалізують, а використовують у соціальних проектах.

Як зазначає Дарина Каленюк з «Центру протидії корупції», Межигір’я досі ніким не керується і фактично належить Януковичу, а «золото Ставицького» лежить на складі однієї з держустанов у якихось мішках, якщо взагалі ще нікуди звідти не зникло.

А артефакти на зразок «банок Чауса», якщо вони не є речовими доказами, цілком можна перевести у електронний вигляд і згодом отримувати з них прибуток.

Тобто роботи в агентства буде більш ніж достатньо. У його існуванні, як стверджують громадські активісти, не зацікавлені насамперед представники попередньої влади. Але список тих, хто намагатиметься гальмувати процес, може виявитися доволі несподіваним. Бо зрештою декларації посадовців від усіх політичних сил виглядають приблизно однаково.

Без Табу

Публикации