Цирк без звірів та в’язниця за знущання. Як у Канаді захищають права тварин

27.04.2017, 13:00
Має право жити - фото 1
Має право жити / Getty Images

Як Канада відповідає на питання - чи може бути цирк без тварин, а також - як різні канадські провінції захищають права братів наших менших, читайте у матеріалі з авторського циклу Марії Бурцевої "Далека близька країна".

Останнім часом українські активісти та зоозахисні організації гостро підіймають питання дотримання прав тварин. Передусім привертається увага до використання тварин у виставах цирків, шапіто, дельфінаріїв тощо. Нещодавно у Києві відбулась акція за цирк без тварин. Висловлюючи свою підтримку та обіймаючи позицію проти експлуатації тварин, цього разу розповімо про канадський досвід цирків без тварин та про різні підходи і варіанти забезпечення захисту звірів на законодавчому рівні у різних регіонах Канади.

Чи може бути цирк без звірів

Ведучи мову про цирки без тварин, зоозахисники натикаються на спротив керівництва різних розважальних майданчиків та заяви на кшталт: «Без тварин ми втратимо сімейну цільову аудиторію» (заступник генерального директора Національного цирку України Олег Кий) чи «Наших дітей хочуть позбавити того видовища, на якому ми виховувалися, того, що у нас в традиціях» (дресирувальник тигрів Микола Козирєв).

Українці не стоять остронь - фото 44160

Українці не стоять остронь / Getty Images

Відповіддю на подібні висловлювання може слугувати чимало аргументів. Проте хотілося б відзначити, що сучасним цирковим аренам варто надолужувати майстерність людського потенціалу, а не за рахунок експлуатації тварин. Саме так роблять найбільш успішні цирки світу.

Яскравим прикладом одного із найбільш прибуткових та видовищних сцен циркового мистецтва є канадський «Цирк Сонця» – Cirque du Soleil. Ця всесвітньо відома розважальна компанія, що була заснована у Монреалі 1984 р., повністю відмовилась від використання тварин у своїх виставах. Натомість, шоу поєднує у собі поєднання циркового мистецтва та вуличного виконання, продумані тематики та відповідні яскраві костюми, магічне освітлення та оригінальний музичний супровід.

Межі встановлює лише фантазія - фото 44158

Межі встановлює лише фантазія / Getty Images

Програма виступів Cirque du Soleil постійно оновлюється, а видовищні вистави проходять на постійній основі у розважальній столиці США – Лас-Вегасі, а також у різних частинах світу, куди приїздять циркові трупи на гастролі. Минулорічний дохід Cirque du Soleil склав понад $ 800 млн доларів США. Тож аргументи щодо втрати аудиторії через відсутність у виставах тварин є безпідставними. Все залежить виключно від таланту та наполегливої роботи колективу.

Закон на захисті

У Канаді на федеральному рівні Кримінальним кодексом заборонено умисне каліцтво, поранення, отруєння, та жорстоке поводження із тваринами. Закон передбачає для порушників цих норм виплати штрафів у розмірі до $10 000 доларів або ув’язнення строком до 5 років.

Однак, кожна провінція чи територія Канади встановлює власні законодавчі норми з цього питання. Наприклад, у Британській Колумбії було заборонені вистави та номери із дресированими тваринами після того, як під час виступу на тигра впав палаючий обруч.

Члени суспільства. Готель для собак у Торонто - фото 44162

Члени суспільства. Готель для собак у Торонто / Getty Images

На території провінції Саскачеван заборонено утримувати тварин у неволі на прив’язі, а також встановлено процедуру оцінки муніципалітетом умов життя та стану здоров’я утриманців. І лише за дотримання необхідних для тварин умов, влада надає дозвіл на участь звірів у циркових виставах.

Відповідно до місцевого законодавства, у провінції Манітоба влаштовують періодичні перевірки щодо стану та утримання вихованців.

Територіальні органи провінції Ньюфаундленд і Лабрадор встановили обов’язкові стандарти життя, необхідні для тварин – параметри організації відповідного простору для різних видів вихованців, наявність обладнання, дотримання норм гігієни, харчування та багато іншого.

Нова Шотландія має найбільш прогресивне законодавство з питань захисту тварин. Передусім, це стосується заборони залучення звірів до циркових виступів. Серйозні вимоги місцева влада висуває і до пересувних цирків, які прибувають із гастролями на територію провінції. Наприклад, за два місяці до початку виступів цирки повинні надати списки усіх трюків, які кожна тварина виконуватиме, медичні довідки, підтвердити виконання умов утримання: вентиляції транспортерів для забезпечення свіжого повітря, гігієнічних норм, підлоги із швидкою дренажною системою, захисту від негативного впливу зовнішніх факторів та багато інших вимог.

Тристороння зустріч - фото 44164

Тристороння зустріч / Getty Images

Закони у Новій Шотландії чітко прописують вимоги до навчального процесу та виступів звірів. Так, методи навчання не повинні викликати біль чи шкоду для тварини, натомість потрібно керуватися методом позитивного підкріплення. До того ж, у цій провінції заборонені номери із застосуванням вогню та будь-які форми фізичних покарань усіх видів тварин.

Федеральне законодавство Канади не запроваджувало загальнодержавну заборону на участь звірів у циркових виставах. Тому частина розважальних майданчиків надалі продовжують свою діяльність разом із тваринами, у тому числі, такі виступи практикують у Канадському королівському сімейному цирку.

Циркова вистава "Одісей" у Торонто - фото 44156

Не всі цирки Канади відмовляються від залучення тварин, проте намагаються зробити їх життя маскимально комфортним / Getty Images

Тож наразі у канадському суспільстві продовжується боротьба за гуманне ставлення до звірів і повну заборону їхнього використання у різних розважальних шоу. Проте навіть на даному етапі розвитку законодавчої системи Країни Кленового Листка у питанні захисту прав тварин, українські ініціативи можуть певною мірою керуватися чинними досягненнями канадців.

Марія Бурцева, спеціально для Без Табу

Без Табу

Публикации