Чехія виставила росіянам рахунок за теракт

29.06.2021, 09:30
Росії доведеться платити за сврїх терористів - фото 1
Росії доведеться платити за сврїх терористів / Скриншот

Міністерство закордонних справ Чехії повідомило, що «застосувало міжнародно-правову відповідальність» щодо Росії у зв’язку з терактами 2014 року на складах озброєнь у місцевості Врбетиці, влаштованими агентами російських спецслужб.

Дипломатичну ноту про це з вимогою «повного відшкодування шкоди, завданої цим міжнародно-протиправним чином» і з закликом до російської сторони до переговорів про це заступник голови МЗС Чехії Мартін Смолек вручив послові Росії в Празі Олександру Змеєвському, якого для цього викликали до міністерства.

Крім того, урядовець заявив послові, що рішення Росії визнати Чехію «недружньою державою» є порушенням міжнародного права, а саме Віденської конвенції про дипломатичні відносини і Договору між Чехією і Росією про дружні відносини і співпрацю, а тому це рішення мусить бути скасоване.

Російському послові вручена дипломатична нота, якою застосовується міжнародно-правова відповідальність Російської Федерації за її причетність до вибухів у Врбетицях і якою вимагається повне відшкодування шкоди, завданої цим міжнародно-протиправним чином

Сума згаданого відшкодування наразі офіційно не заявлена, але віцепрем’єрка і міністерка фінансів Чехії Алена Шиллерова, а також деякі інші урядовці раніше заявляли, що сума фінансових претензій до Росії через підрив складів має скласти принаймні 1 мільярд чеських крон (нині це понад 39 мільйонів 215 тисяч євро, або понад 46 мільйонів 700 тисяч доларів).

У проєкті закону про відшкодування селам навколо місця вибухів, які потерпіли і внаслідок самих вибухів, і через значні обмеження на пересування і господарську діяльність протягом шести років, поки ліквідували наслідки вибухів, мешканцям цих сіл, а також усьому регіонові (Злінському краєві), який нині готується до розгляду в нижній палаті парламенту, передбачена сума близько 700 мільйонів чеських крон (нині це понад 27 мільйонів 450 тисяч євро, або майже 32 мільйони 700 тисяч доларів).

Вибухи на складі озброєнь у Врбетицях на сході Чехії сталися 16 жовтня, а потім 3 грудня 2014 року. Внаслідок першого з вибухів дві людини, громадяни Чехії, загинули; в обох випадках доводилося евакуйовувати сотні мешканців сусідніх сіл, була заподіяна значна матеріальна шкода. В перебігу ліквідації наслідків, що протривала шість років, мешканці цих сіл також зазнавали значних обмежень.

Увечері 17 квітня уряд Чехії оголосив, що існує обґрунтована підозра про причетність працівників російської військової розвідки ГРУ до вибухів на складах озброєнь у Чехії восени і взимку 2014 року. Нині це єдина версія в розслідуванні цих вибухів, яке досі триває. Кураторами диверсійної операції, за заявою чеського МЗС і спецслужб, були співробітники російських спецслужб в посольстві Росії у Празі, які використовували дипломатичне прикриття.

Чеська влада оголосила в розшук двох осіб, які в 2014 році в’їхали в країну за російськими паспортами на ім’я Олександра Петрова і Руслана Боширова. Йдеться про тих самих працівників ГРУ, яких у Великій Британії підозрюють в отруєнні Сергія і Юлії Скрипалів у Солсбері 2018 року. За повідомленнями, їхні справжні імена – Анатолій Чепіга і Олександр Мішкін.

Ця операція, за даними розслідувачів чеського видання Respekt, російського видання The Insider і міжнародної групи громадянських розслідувань Bellingcat, проходила під особистим контролем командира однієї з московських військових частин ГРУ генерал-полковника Андрія Авер’янова. Загалом, за даними групи Bellingcat, у час першого з вибухів і сусідніми днями в Чехії діяли не менш ніж шість офіцерів ГРУ.

Росія не визнає своєї причетності до вибухів у Чехії, попри всі докази. Викриття призвели до різкого погіршення відносин між Прагою і Москвою, зі взаємним висиланням дипломатів і різким скороченням чисельності персоналу посольств однієї країни в іншій. Урешті 14 травня Росія офіційно вписала Чехію в «перелік іноземних держав, що здійснюють недружні дії»стосовно Росії, її громадян чи юридичних осіб. Загалом у переліку нині дві держави – Чехія і США.

Радіо Свобода

Публикации