#Canada150 - З Днем народження, Канадо
У суботу, 1 липня, Канада відзначає свій 150-й день народження. Загалом, святковим є весь 2017 рік, проте безпосередні та масштабні святкування розпочнуться 1 липня.
Півтора століття тому було укладено Акт про Британську Північну Америку від 1 липня 1867 р. Ця подія поклала початок утворення Домініону Канада. Спочатку це утворення об’єднувало провінцію Канада (нині це провінції Квебек та Онтаріо), провінцію Нью-Брансвік і Нову Шотландію. З часом до них приєдналась решта земель сучасної Канади, утворивши 10 провінцій та 3 території.
Офіційним логотипом цьогорічного святкування 150-річчя Канади обрали стилізований кленовий листок із 13 елементами-діамантами, які символізують канадські провінції та території. А чотири червоних елементи-діаманти репрезентують перші провінції, об’єднані у конфедерацію (Нову Шотландію, Квебек, Онтаріо та Нью-Брансвік).
1 липня біля Парламентського пагорба в Оттаві відбудеться видовищне святкування, феєрверк та зірковий концерт, яких, за словами організаторів, Канада ще не бачила. Масштаби відзначення 150-ї річниці вражаючі - святкові заходи відбудуться у всіх регіонах та куточках країни.
Одним із найбільш незвичайних та непересічних заходів мають стати Ігри корінних народів світу (2017 World Indigenous Nations Games), які цього року відбудуться у Канаді, та триватимуть протягом 2–9 липня в Едмонтоні.
Понад 2 тисячі спортсменів із 30 країн змагатимуться у не зовсім традиційних видах спорту. Наприклад, у забігах із колодою на плечах; стрільбі з лука по рибках, які вистрибують з води; запливах на каное; грі у хікунахаті (Xikunahati), яка схожа на футбол, проте під час матчу торкатися до м’яча можна лише головою, та інших видах змагань. Щодо самих учасників, важливою умовою ігор є традиційний дрес-код, адже спортсмени повинні виступати босоніж та в одязі, який репрезентує культуру і традиції певного корінного народу.
З нагоди 150-ї річниці Банк Канади презентував нову полімерну банкноту номіналом 10 канадських доларів, на якій зображені батьки конфедерації Джон Александр Макдональд та Жорж Етьєн Картьє; перша жінка, яка стала членом канадського парламенту – Аньєс Макгейл; та перший представник корінного населення Канади у парламенті – Джеймс Гладстоун (Akay-na-muka). Окрім цього, на банкноті представлено визначні місця архітектури та природи різних куточків цієї країни.
Канадський королівський монетний двір також не залишився осторонь святкування – було випущено колекційні монети різного номіналу, присвячені 150-річчю Канади.
Пошта Канади також презентувала колекцію марок, які демонструють 10 важливих для Канади історичних моментів останніх 50 років. До цієї десятки залучили проведення у Монреалі всесвітньої виставки житлового будівництва Експо 1967 р. Та головним чином унікальну будівлю у стилі бруталізму «Хабітат 67», спроектовану архітектором Моше Сафді, який об’єднав 354 однакових куби у незвичайний житловий будинок.
Іншою важливою подією визнали будівництво трансканадського шосе – автомобільної магістралі протяжністю 8 030 км, яку було введено в експлуатацію 1971 р. Вона сполучає 10 канадських провінцій та є однією із найдовших швидкісних трас у світі.
Також до списку увійшла суперсерія хокейних матчів СРСР – Канада 1972 р. У період Холодної війни відбулося 8 товариських зустрічей команди НХЛ Канади та олімпійських чемпіонів СРСР. Зрештою, перемогу здобули канадські хокеїсти, а ігри суперсерії стали одним із символів протистояння біполярного світу навіть на спортивній арені.
Іншою знаковою подією був «Марафон надії» 22-річного канадського атлета Террі Фокса у 1980 р. Метою молодого спортсмена був збір коштів для фінансування досліджень онкологічних захворювань. Для привернення уваги до Террі Фокс із прогресуючим онкозахворюванням, якому раніше через хворобу ампутували нижче коліна праву ногу, розпочав індивідуальний пробіг через всю територію Канади із заходу на схід – від Тихого океану до Атлантичного. Після 143 днів марафону, через значне погіршення стану атлет був змушений зійти з дистанції, але головної мети спортсмен досяг. Акція Террі Фокса стала символом людської сили волі та прагнення допомогти іншим людям.
Розробка Канадським космічним агентством Канадарм (Canadarm – «канадська рука») – дистанційно керованої системи маніпулювання, у 1981 р., посіло важливе місце серед непересічних подій останніх 50 років Канадської історії. Ці маніпулятори використовувалися для переміщення вантажу на шаттлах у відкритому космосі, та свідчили про розвиток робототехніки цієї країни.
Серед інших визначних подій загальнодержавного значення було прийняття Конституційного Акту 1982 р., згідно із яким Канада здобула повну незалежність від Великої Британії. А також створення провінції Нунавут 1999 р., коли парламентським актом було офіційно відокремлено від Північно-західних територій найбільшу територію Канади, на якій проживає переважно корінне населення.
Ще однією знаковою подією для розвитку прав людини стало прийняття законодавчих норм, які зрівняли права всіх громадян на шлюб у 2005 р. Завдячуючи цим змінам, закохані пари будь-якої сексуальної орієнтації можуть укладати шлюб у Канаді.
Окрім цього, у переліку відзначено такі спортивні події, як Олімпійські ігри, проведені у Канаді (1976, 1988, 2010), та тріумф на паралімпійських іграх (1976, 2010).
Більше того, навіть деяких представників фауни не оминуло відзначення 150-ї річниці Канади! Адже знайдений у травні цього року новий вид жука було названо саме на честь цієї країни – Apimela Canadensis
Тож цьогорічне святкування охоплює найрізноманітніші аспекти канадського життя. Зрештою, нам залишилось додати лише одну річ – з Днем Народження, Канадо!
Марія Бурцева, спеціально для Без Табу