Базарна імперія Кернеса. Як харківський мер здобув контроль над усіма ринками міста

18.11.2016, 18:25
Ринки під контролем - фото 1
Ринки під контролем / Facebook Г. Кернеса

Без Табу публікує найцікавіше з журналістського розслідування про "ринкову" імперію Кернеса.

Мільйонний Харків - великий торговий центр і саме завдяки торгівлі були створені великі харківські капітали. Навіть сьогодні контроль над харківськими ринками, магазинами та торгівельними майданчиками може озолотити.

Нинішній мер Харкова Геннадій Кернес був пов’язаний зі світом торгівлі з самого початку бізнес-діяльності. Його перший бізнес-актив - Будинок побуту, був придбаний заради здачі в оренду нерухомості під магазини, перукарні та ресторани. Далі апетити Кернеса тільки зростали та сфокусувалися на базарах міста. Про це у своєму розслідуванні пише сайт Комірець. Після публікації статті цей сайт вже двічі наражався на хакерські атаки і певний час не працював.

Без Табу публікує найцікавіше з розслідування наших колег про битву Кернеса за контроль над харківськими ринками.

Успішний комерсант

З часом інтереси Кернеса у торгівлі зростали. Одна з компаній, що до недавнього часу належали самому меру, а тепер перебувають у власності його «цивільної дружини» Оксани Гайсинської, «Рівлад ЛТД» володіє торгівельним майданчиком на Салтівці, біля ст. м. «Студентська». Під контролем структур Кернеса також майданчик «АС» на вул. Дудинській, майданчик біля нового транспортного терміналу на Холодній Горі і т. д.

Інтереси Кернеса та його оточення у сфері послуг доволі широкі: від магазинів брендового дитячого одягу («Miki House») до торгівельних центрів (наприклад, «Комільфо» на центральній вулиці міста Сумській) та ресторанами («Нікас»). Але завжди особливий інтерес для кожного харківського бізнесмена складали ринки. Свою «ринкову» історію Геннадій Адольфович почав із партнерства зі вбитим навесні Юрієм Дементом на Новосалтівському ринку. Але на дорозі грандіозних планів завжди стояв головний базарний магнат Харкова Олександр Фельдман.

Перемога над Фельдманом

У 2008 році загострилися стосунки між міською владою та одним з найбагатших бізнесменів міста Олександром Фельдманом, який тоді був головним БЮТівцем.

Основою багатства Фельдмана були ринки. Не тільки відоме «Барабашово», але й Кінний, Центральний, Сумський, Новосалтівський і т. д. Всі вони формально належали Облспоживспілці, і земля під ними – місту. Тому найболючішого удару міська влада завдала саме по них. Точніше, по Сумському ринку, почавши гучний процес із повернення землі до комунальної власності. Паралельно атакуючи діамант у короні Олександра Борисовича – «Барабашово».

В кінці того ж року Олександр Фельдман відмовляється від боротьби за Сумський ринок. Серед міської еліти зацарював мир.

Як виявилося, місто не збиралося тримати у своїй власності Сумський ринок: міська рада під головуванням Михайла Добкіна у червні 2009 р. ухвалює рішення, яким фірмі «Діана» продає земельну ділянку під Сумським ринком за 5,4 мільйони гривень «для будівництва ринкового комплексу».

До цього у «Діани» не було досвіду роботи в якості оператора ринку, і її основною сферою діяльності була здача в оренду під офіси та торгівельні приміщення. Але відсутність досвіду не могла бути проблемою, коли у компанії засновники наближені до Добкіна і Кернеса.

Зміна власника Сумського ринку призвела до швидкого початку будівництва нового «європейського» комплексу. Але зміна обличчя чекала й інші, більш «прості», але не менш прибуткові базари міста. Заради миру Олександр Фельдман приніс у жертву практично всі свої ринкові активи, крім найбільш цінного - «Барабашово».

Монополія

29 квітня 2009 р. міські депутати ухвалюють рішення продати майже 7 га за 10,6 млн грн. біля Центрального ринку («Благбазу») для будівництва багатофункціонального комплексу компанії «Триумф-Буд». Зараз там насправді знаходиться гуртовий майданчик з продажу сільгосппродукції. Засновниками ж «Триумф-Буду» є Ольга Солоп, Віталій Печура, Станіслав Двоскін та Владислав Ткаченко. Більшість із цих людей ми вже зустрічали і зустрінемо не раз.

З купівлі цієї земельної ділянки і почався наступ на Центральний ринок – один з найбільших та найпопулярніших у місті. Менше чим через рік, у січні 2010 р., Облспоживспілка (тоді ще формальний власник більшості ринків міста і області) вирішує продати будівлю критого ринку на Благбазі, разом з адміністративними приміщеннями. А покупцем стало ТОВ «Дімаріс». Мабуть уже ніхто не здивується, побачивши імена засновників фірми – Владислава Ткаченка та Олександра Коровкіна.

З часом під контроль «Дімарісу» перейшла більша частина землі під ринком: так, у 2012 вона купила 7,9 га за 13,4 млн грн. з відтермінуванням у 5 років.

Одночасно, у тому ж січні 2010 року, фірма «Фьорд» купує в Облспоживспілки будівлі на іншому дуже популярному міському ринку, що раніше перебував в орбіті Фельдмана – Кінному. А навесні купує у міста і землю під ним. З «Дімарісом» «Фьорд» пов’язує ім’я одного з засновників – Владислава Ткаченко. А ім’я іншого засновника, Ольги Солоп – зі всією бізнес-імперією мера Харкова.

Як вже було сказано, формальним власником ринків була Облспоживспілка. А вона тривалий час мала доволі теплі відносини зі структурами Олександра Фельдмана. При зміні власників цей менеджмент продовжував відігравати важливу роль, бо займатись управлінськими справами не було метою ані «Дімаріса», ані «Фьорда», ані інших подібних структур.

Роль головних менеджерів базарів була покладена на Юрія Медведєва та Олега Матвєєва. Коли під контроль структур, близьких до мера, перейшли Кінний та Центральний ринки, то були створені два товариства з обмеженою відповідальністю – «Харківський центральний ринок» та «Кінний ринок». У першому випадку засновником всіх цих фірм виступив Медведєв, а в другому – Матвєєв. Перший з них тепер ще й депутат міськради від «Відродження».

Так, саме Медведєв є засновником ТОВ «Олексіївський ринок», власником землі під яким є компанія «Садаліт», заснована всюдисущим Олександром Коровкіним та Оксаною Гребеник. З Оксаною Гребеник ми зіштовхуємося вперше, але не востаннє. Вона є ще одною особою, що тісно пов’язана з ринковим бізнесом Кернеса. Її компанії «Мунстон» належить земля під Тракторозаводським ринком, який обслуговує великий район ХТЗ.

Торгова імперія Кернеса. Головне з розслідування журналістів - фото 22392

Ринки Кернеса

Оперативне управління цим ринком раніше належало ТОВ «Тракторозаводський ринок», заснованому Олегом Матвєєвим та Сергієм Болдирєвим (керував базаром, коли він був кооперативним). Зараз цим займається низка компаній, названих за вже знайомою нам традицією – «Тракторозаводський ринок торгівельний майданчик 1, 2, 3, 4». В цих фірмах Матвєєва змінив Олег Жалнін. Він теж колишній менеджер Фельдмана, керував Сумським ринком, а зараз фігурує у пресі у якості директора Піскуновського ринку – таку назву має торгівельний майданчик, який у 2009 р. купив «Триумф-Буд».

Олег Матвєєв своєю чергою фігурує серед засновників серії компаній-клонів, під управлінням яких перебуває великий ринок «Соллі» на Північній Салтівці. Земля там належить фірмі «Поліфарм», засновниками якої є Галина Давидова та Андрій Шаптала. Його ж можна зустріти серед засновників подібних фірм, що керують майном ринку «Лосеве» на Московському проспекті. Земля під цим базаром перебуває у власності фірми «Лінія вашого успіху», серед засновників якої - ТОВ «ТОБА» вже згаданої Оксани Гребеник та ТОВ «Фонд управління фінансами» людей з недавнього оточення Фельдмана.

Так менше ніж за п’ять років під владу «імперії» Кернеса перейшли практично всі крупні базари Харкова і навіть велика частка ринків за його межами. За даними сайту Комірець, розроблюються плани з розширення. Навіть ті з ринків, якими він не керує, прямо перебувають у васальній залежності. Скажімо, великі Павлопольський ринок та ТЦ Новосалтівський належать Олександру Лобановському та Юрію Нарожному відповідно. Обидва колись були партнерами, а зараз володіють великими мережами супермаркетів: «Класс» у Лобановського та «Рост» у Нарожного. Обидва мають гарні відносини з Кернесом. Не тільки не ризикує сваритися з мером, але й намагається вибудувати з ним партнерство на «ринковому» полі й Олександр Фельдман.

Комірець

Публикации