Зеленський виступив на РадБезі ООН - там знову занепокоїлись

05.04.2022, 20:13
Володимир Зеленський звертається до лідерів вільного світу - фото 1
Володимир Зеленський звертається до лідерів вільного світу / ОПУ

У вівторок, 5 квітня, Президент України Володимир Зеленський виступив на засіданні РадБезу ООН та закликав світову спільноту перейти нарешті до рішучих дій. Проте, схоже, й цього разу все обмежилося висловленням занепокоєння.

Я звертаюсь до вас від імені народу, який щоденно вшановує пам’ять загиблих. Пам’ять загиблих мирних людей. Яких вбивали пострілом у потилицю або в око після катувань. Яких розстрілювали просто на вулицях. Яких кидали в колодці, щоб вони там загинули у стражданнях. Яких вбивали в квартирах, в будинках, підриваючи гранатами. Давили танками просто в цивільних автівках посеред дороги. Заради задоволення. (...)

Це робить постійний член Ради безпеки ООН. Руйнує внутрішню єдність держав. Руйнує державні кордони. Заперечує право більш ніж десятка народів на двох континентах на самовизначення і самостійне державне життя.

Тож, де той мир, заради гарантування якого створювалась ООН? Це очевидно, що ключова інституція світу, яка повинна забезпечувати примус будь-яких агресорів до миру, просто не може ефективно працювати. (...)

Вони будуть звинувачувати всіх, тільки б виправдати себе. Але. Зараз 2022-й рік. Є безперечні докази. Є супутникові знімки. Є можливість провести повне, прозоре розслідування. Саме в цьому ми зацікавлені. Впевнений, в цьому має бути зацікавлена і кожна держава в системі ООН.

Ми маємо справу з державою, яка перетворює право вето у Раді безпеки ООН на право смерті. Яка підриває всю архітектуру глобальної безпеки.

Якщо це продовжиться, то фіналом буде те, що кожна з держав зможе розраховувати тільки на силу зброї, щоб гарантувати собі безпеку, а не на міжнародне право, не на міжнародні інституції. ООН можна буде просто закрити.

Як це зупинити? Негайно притягувати російських військових і тих, хто віддав їм накази, до відповідальності за воєнні злочини на території України.

Сьогодні саме час трансформувати систему, стрижнем якої є ООН. Щоб це зробити, пропонуємо скликати глобальну конференцію. І ми просимо зробити це вже у мирному Києві – для того, щоб визначитись. Як будемо реформувати світову систему безпеки.

Зараз ми потребуємо рішень від Ради безпеки. Якщо ви не знаєте, як ухвалити це рішення, то ви можете зробити дві речі. Або – усунути росію як агресора і джерело війни від блокування рішень щодо її ж агресії, її ж війни. І тоді зробити все, що може встановити мир. Або – покажіть, як можна переформатуватись. Або – якщо ваш чинний формат безальтернативний, і виходу просто немає, то далі тільки саморозпуск.


Публикации