Усі радники Авакова: хто і чому консультує міністра

05.07.2017, 12:05
4
Хто допомагає рулити Авакову - фото 1
Хто допомагає рулити Авакову

Особиста відданість - головний критерій для оточення Авакова. Сайт "Главком" дослідив основних радників міністра внутрішніх справ.

Інститут радників – строкатий перелік із сотень осіб, в який перші особи часто вписують впливових екс-чиновників та власних бізнес-партнер.

У штат консультантів українських міністрів часто входять представники політичних груп, які уособлюють квотний принцип розподілу впливу на міністерства.

Наприклад, на противагу міністру енергетики Насалику, що має майже півсотню радників, міністра внутрішніх справ консультує вдвічі менше осіб, які скоріше орієнтовані саме на Арсена Авакова. Це його давні знайомі з політики та бізнесу. Разом з тим, особисту віданність він розбавив «старими» кадрами часів Кучми-Януковича.

Політичні соратники

Володимир Мартиненко

радник на громадських засадах з 02.03.2016

Колишній помічник нардепа Ігоря Бриченка, соратника Авакова по «Батьківщині» та «Народному фронту».

З початку 2015 року, згідно аналітичної системи YouControl, він – керівник ГО «Центр запобігання та протидії корупції». Центр створено іншим громадським об`єднанням - «Антикорупційне бюро України», одним із засновників якого є Сергій Каплін.

Мартиненко особисто і Центр запобігання та протидії корупції неодноразово активно критикували НАБУ. Нині він - Голова Громадської ради при МВС та член Колегії МВС України.

Михайло Апостол

радник міністра Патронатної служби МВС з 04.07.2016

За даними ЗМІ, саме прізвище Апостола «засвітилося» в «амбарній книзі Партії регіонів». Ніби Апостол отримав від «регіонала» Євгена Геллера майже 1,5 млн гривень. Сам Апостол ці закиди відкинув, а Аваков заявив, що не пов'язує "Апостола" в "амбарній книзі" із прізвищем свого радника.

До початку політичної кар’єри займався агробізнесом. У другій половині нульових – депутат Тернопільської облради від БЮТ. Після - помічник депутата VII скликання Василя Деревляного від ВО «Батьківщина». На наступних виборах Апостол пройшов до Ради від цієї ж політсили, ставши членом Комітету з питань агрополітики.

Більше двох останніх років працював помічником нардепа від «Народного фронту» Михайла Бондара.

Іван Стойко

радник міністра Патронатної служби МВС з 4.07.2016

За часів президентства Ющенка – голова Тернопільської облдержадміністрації.

Змінював партії синхронно з Аваковим. Нардеп четвертого скликання від «Нашої України», у сьомому - він пройшов до парламенту від «Батьківщини». Під час виборів 2014-го балотувався на Тернопільщині від «Народного фронту», однак не пройшов до Ради.

Входив до складу комісій для атестування керівників ГУ Нацполіції в кількох областях.

Серед радників Аваков окрім Стойка є ще двоє осіб, що входять в атестаційні комісії. ЗМІ вже звертали увагу на те, що процес переатестації проходить під контролем Авакова, оскільки серед членів комісій є його радники чи наближені особи. Філенко, Апостол і Стойко відбирали до складу комісії і представників громадськості.

До речі навколо участі Стойка в комісії свого часу був скандал: у ЗМІ з'явилась інформація про відсутність у нього юридичної освіти. Але він лишився у складі комісії.

Володимир Філенко

радник міністра Патронатної служби МВС з 4.07.2016

Політичний старожил. Наприкінці 90-х був радником міністра Кабміну, прем'єра. Нардеп першого, третього, четвертого та шостого скликання. Активний учасник Помаранчевої революції.

Член конкурсної комісії з відбору кандидатів на зайняття адміністративних посад у САП (за квотою парламенту). Під час цього конкурсу в унісон із представниками ГПУ та адміністрації президента виступав проти кандидатури Віталія Каська.

Як і Апостол, керівник однієї з атестаційних комісій з відбору до Нацполіції.

Іван Варченко

радник міністра Патронатної служби МВС з 1.05.2016

Ще один харків'янин - давній знайомий Авакова. У політику потрапив у 2010 році, коли став депутатом Харківської облради від ВО «Батьківщина». Активно виступав із критикою голови облдержадміністрації Михайла Добкіна. Після Євромайдану був призначений тимчасово виконуючим обов'язки заступника голови ХОДА.

Варченко неодноразово ставав довіреною особою топ-політиків. В період Помаранчевої революції - представляв інтереси кандидата в президенти Віктора Ющенка. Є інформація, що саме тоді і познайомився з Аваковим.

Наступного року Аваков став губернатором Харківщини, а Варченко – його радником. На посаді пробув недовго, оскільки почав критикувати нового шефа: мовляв Аваков не здійснив суттєвих кадрових ротацій в обладміністрації.

У 2008-му був радником міністра фінансів Віктора Пинзеника, а ще за рік – став довіреною особою кандидата на пост президента - Юлії Тимошенко.

Віталій Француз

радник на громадських засадах з 01.02.2017

До середини нульових – кадровий міліціонер, на піку кар’єри в органах – посада першого заступника керівника міліції Житомирщини. Згодом полковник у відставці двічі обирався депутатом місцевої облради, де був керівником фракції «Блок Юлії Тимошенко». Після Майдану став головою обласної ради. Член партії ВО «Батьківщина».

У жовтні минулого року очолив поліцейську комісію Головного управління Нацполіції в Житомирській області.

Люди з бізнес-минулого

Марина Єпішина

радник на громадських засадах з 19.01.2017

Топ-менеджер бізнес-імперії родини Авакова. За часів Януковича була головою правління одного з його найдавніших бізнес-активів - АТ «Інвестор» (кінцевий бенефіціар компанії – син міністра Олександр Аваков). Нагадаємо, частку в «Інвесторі» до приходу в парламент мав й одіозний бізнес-партнер Авакова - Ігор Котвіцький.

Марина Єпішина була також засновником та керівником приватного підприємства «КМБ Ленд». У другій половині нульових, коли Аваков був губернатором Харківщини, ця фірма отримала низку земельних ділянок у Харкові.

Зараз Єпішина є депутатом Харківської облради. В кінці 2014 року - після виходу із «Батьківщини» Арсенія Яценюка, Олександра Турчинова та Авакова – вона також залишила цю політсилу та з чотирма депутатами створила фракцію «Народний фронт».

У січні опинилась серед нагороджених міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим зброєю: стала власницею пістолета «Форт 9».

Тігран Авакян

радник на громадських засадах з 27.07.2016

Родом з Єревану, почав стрімку дипломатичну кар’єру у 23 роки в посольстві України у Вірменії. У нульових був виконавчим директором «Союзу вірмен України». За часів Януковича - віце-президент харківського акціонерного комерційного банку «Базис», засновником і власником контрольного пакету якого було загадане вище акціонерне товариство «Інвестор». Наприкінці минулого року банк ліквідовано Нацбанком.

Згодом Авакян стає помічником-консультантом народного депутата Авакова. З початку 2014-го і до середини минулого року – був директором Департаменту забезпечення діяльності міністра внутрішніх справ, стратегічного аналізу та прогнозування МВС України. На його місце прийшла юна Анастасія Дєєва.

Звільнився за власним бажанням, і вже через п’ять днів став радником Авакова.

Олександр Лапін

радник міністра Патронатної служби МВС з 14.02.2017

Інформації про нього вкрай мало. Його повноваження: питання правового статусу осіб зниклих безвісти.

Його повний тезка є одним із співзасновників харківської компанії ТОВ «Будтех» (будівництво і обслуговування спецтехніки). Також його повний тезка є юристом за освітою, оскільки був делегатом на останному з'їзді адвокатів 2014 року.

Старожили системи

Віталій Сакал

радник на громадських засадах з 07.06.2016

Кадровий працівник МВС, обіймав керівні посади за часів міністра-соратника Януковича Віталія Захарченка. В нульових працював в органах прокуратури, далі – очолював слідчі управління МВС на Херсонщині та Одещині. У 2014 році став заступником міністра внутрішніх справ – начальником Головного слідчого управління МВС.

Із Сакалом пов’язаний скандал навколо спроби його звільнення в рамках люстрації. Два роки тому суд прийняв до розгляду позов директора департаменту люстрації Мінюсту Тетяни Козаченко про звільнення Сакала з посади. А наступного дня його підлеглі – представники Головного слідчого управління МВС прийшли з обшуком до Тетяни Козаченко.

У квітні 2015 року, у розпал люстраційної кампанії, він сам подав рапорт про звільнення.

Василь Дурдинець

радник міністра Патронатної служби МВС з 1.07.2016

79 років. Колишній перший віце-прем'єр України. Заслужений працівник МВС з 1990, генерал МВС.

Його родич Тиберій Дурдинець у другій половині нульових обіймав посаду заступника голови СБУ, а після звільнення певний час перебував у розшуку через порушену кримінальну справу. Згодом її закрили.

Андрій Василишин

радник міністра Патронатної служби МВС з 4.07.2016

84 роки. Перший Міністр внутрішніх справ незалежної України. Із початку нульових - радник Міністерства внутрішніх справ України.

Василь Кобко

радник міністра Патронатної служби МВС з 1.03.2017

У 2010 році – заступник начальника Департаменту освіти та науки.

Ректор Юридичного ліцею імені Ярослава Кондратьєва Національної академії внутрішніх справ. Автор наукових робіт про історію мистецтв.

Інші радники

Ольга Богомолець

радник на громадських засадах з 02.03.2017

Той факт, що Богомолець є позаштатним радником Авакова, не був публічним: інформації немає ані на її офіційному сайті, ані на інших ресурсах.

На запитання про те, чим фахівець у галузі медицини може бути корисним правоохоронній сфері, Богомолець перерахувала: «створення і робота системи ДНК-ідентифікації загиблих в АТО, проведення тренінгів військових психологів та створення спільно з НАТО системи навчання для парамедиків. Це також аналітика по суїцидам – ми повністю змінили систему збору даних на місці події».

Як відомо, Богомолець – колишній міністр охорони здоров’я, нардеп та голова комітету Ради з питань охорони здоров’я.

Карл Волох

радник на громадських засадах з 07.10.2016

Власник клініки пластичної хірургії «РоміТаль». У 90-х емігрував до Ізраїлю, звідки повернувся через дев'ять років.

Підприємницька діяльність Волоха також пов’язана із нерухомістю та будівництвом. За даними ЗМІ, у середині нульових одна з будівельних компаній Волоха – «Будівельно-інвестиційна група 1» - на столичних Березняках розпочала зведення багатоповерхівки на території скверу. Після того, як на ділянці зрізали дерева і встановили паркан, вибухнув гучний скандал. Протести місцевих мешканців та активістів дали результат - Вищий господарський суд заборонив скандальне будівництво.

За даними нардепа Сергія Лещенка, інший скандал, пов'язаний із будівництво двох 26-поверхових «свічок» на Подолі компанією Волоха.

Раніше Волох подавав свою кандидатуру на керівника НАЗК, але не пройшов. Нині він – блогер, політичний аналітик, член «Громадського люстраційного комітету».

Сергій Зілов

радник на громадських засадах з 23.05.2016

Офіційна біографія Сергія Зілова – маловідома. Згідно публікацій ЗМІ, він – юрист, працював в правоохоронних органах. Станом на березень 2014 року Зілов був радником екс-глави «Нафтогазу України», нинішнього депутата від «Опозиційного блоку» Євгена Бакуліна.

Журналіст Сергій Лещенко тоді повідомляв про те, що Зілов разом з екс-нардепом від Партії регіонів Сергієм Кацубою намагалися захистити Бакуліна від арешту.

Зілов також пов'язаний із «Айдаром». У червні телеканал «Рада» брав інтерв'ю у нього, як у заступника командира восьмої сотні ветеранів Афганістану цього батальйону. У серпні Зілов давав ЗМІ коментарі в якості прес-секретаря «Айдара».

Згідно Posipaky.Info, у VII скликанні Верховної Ради Зілов був помічником нардепа Олександра Турчинова.

Зорян Шкіряк

радник міністра Патронатної служби МВС з 4.07.2016

Да Помаранчевої революції Зорян Шкіряк займався фармбізнесом: мав мережу аптек. Після обрання президентом Віктора Ющенка, якого підтримував Шкіряк, останній продав бізнес і розпочав політичну кар’єру, ставши депутатом Київради.

Згодом Шкіряк змінив симпатії на користь Юлії Тимошенко, яку активно підтримував під час переслідування в часи Януковича.

Був помічником нардепа шостого скликання Дмитра Андрієвського («Батьківщина»). Учасник Євромайдану.

Три роки тому Аваков призначив його своїм радником. Наступного року Кабмін призначив Шкіряка в.о. міністра з питань надзвичайних ситуацій. На цій посаді Шкіряк запам`'ятався скандалом, коли разом зі цивільною дружиною полетів «евакуювати співвітчизників» з Непалу після землетрусу - на борту воєнного літака ДСНС. Тоді, за даними ЗМІ, відрядження протривало сім днів замість запланованих 1,5 доби і «влетіло» бюджету в 6 млн гривень. Через тиждень Шкіряка звільнили.

Довго без роботи він не сидів – Аваков знов взяв його до себе в радники.

Євген Тєрєхов

радник на громадських засадах з 01.02.2017

27-річний електрослюсар з Павлограду без вищої освіти. Після строкової служби в Збройних силах (2010 - 2014 рр..) працював на шахтах. У квітні 2014-го мобілізований в зону АТО. В бою під Мар'їнкою дістав тяжкі поранення. Лікарі витягли з нього 83 осколки.

Бійцю встановили в голові титанову пластину, через що він отримав прізвисько «Титановий Джексон». Історія хлопця, який вижив після таких поранень, набула широкого розголосу у ЗМІ, зробивши ветерана АТО широко відомим.

Входить до політради партії УКРОП, очолював Павлоградську партійну організацію. Тєрєхов два роки тому брав участь у виборах мера Павлограда. Після скандалу із виборами, у який мусив втрутитися навіть президент Петро Порошенко, Тєрєхов у другому турі все одно програв конкуренту від Опоблоку Анатолію Вершині.

У березні 2017 року Аваков офіційно призначив Тєрєхова своїм радником у справах волонтерів та бійців АТО.

Ілля Ківа

радник міністра Патронатної служби МВС з 11.10.2016

Кар'єрний зліт одіозного Іллі Ківи почався після його призначенням командиром батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Полтавщина». Це кадрове рішення викликало скандал. В кінці 2013 року Ківа був засуджений за отримання хабара. На той момент він перебував на посаді заступника начальника управління у справах захисту прав споживачів Полтавщини.

Ківа отримав звання лейтенанта міліції три роки тому. Водночас, ЗМІ повідомляли, що у відповідному наказі слово «лейтенанта» було перекреслено і від руки виправлено на «майор». Ким це було зроблено, невідомо, але Ківа таки став майором і став командиром батальйону. Цьому не завадили медичні протипоказання до служби в армії, а також друга група інвалідності.

А тим часом суд застосував до Ківи амністію, а потім взагалі ухвалив рішення про його несудимість.

Згодом Ківа став заступником начальника УМВС в Донецькій області, а потім – керівником Департаменту протидії наркозлочинності у центральному апараті МВС. На посаді він вимагав відновити кримінальну відповідальність за наркотичне сп'яніння. За кілька місяців був звільнений.

За «особливі заслуги, честь і доблесть» Аваков нагородив Ківу пістолетом Форт-17. Серед інших скандалів навколо цього радника – його заяви щодо участі в оргіях, інтимні фото в Інстаграм тощо.

Главком
4

Публикации