Пожежа на Старокозацькій: Чому у підпалі Pizza Veterano не варто шукати політичного сліду

10.07.2017, 15:15
Хто стоїть за пожежею, що набула всеукраїнсього розголосу - фото 1
Хто стоїть за пожежею, що набула всеукраїнсього розголосу / knk.media

У ніч на неділю, 9 липня, сталася надзвичайна подія, що привернула увагу активної частини українського суспільства. Якийсь негідник підпалив літній майданчик піцерії Pizza Veterano у Дніпрі, і вже на ранок деякі зацікавлені особи на весь голос кричали про «проплачену політичну акцію».

Ця історія вимагала ретельного розбору, оскільки певні її деталі від самого початку видавалися підозрілими, а надто з урахуванням місцевих побутових особливостей.

Можливість зробити з пожежі акт помсти на політичному ґрунті з’явилася на початку минулого тижня, коли в київському закладі цієї мережі відбулася презентація книги під назвою «14 друзів хунти». На урочисту церемонію завітав навіть Петро Порошенко власною персоною, що дало привід його прихильникам (як цілком щирим, так і тим, хто працює за тридцять срібників) вибухнути в пориві ейфорії – мовляв, дивіться, який у нас крутий президент! І без охорони прийшов, і автограф-сесію влаштував, і фотографуватися з собою дозволяв! Не дивно, що хвиля зайвого оптимізму викликала у відповідь хвилю такого ж непотрібного негативу.

Петро Порошенко на презентації книги «14 друзів хунти»

Дніпровський підпал дехто (наприклад, колишній кремлівський бранець, а нині відомий громадський активіст Геннадій Афанасьєв) одразу ж назвав «відплатою за патріотизм». Але варто було все ж зробити поправку на вітер, перш ніж озвучувати остаточні висновки. Як відомо, в кожному регіоні, в кожному обласному центрі діють власні неписані закони, на які особливо не впливає ані час, ані зміна влади. І якщо не враховувати їх у загальних розкладах, то в підсумку виходить нісенітниця. Чого ж не врахували автори найбільш поширеної версії?

По-перше, Петра Порошенка на Дніпропетровщині ніколи особливо і не любили. Під час історичних виборів трирічної давнини він ледве-ледве назбирав тут 44 відсотки. Якби не ідеально відпрацьована агітаційна кампанія на тему «обрати президента в один тур», то навіть про результат в районі 25-30% не варто було б говорити. Навіть падіння рейтингу Бориса Філатова дивним чином співало з моментом, коли він з опозиційного бургомістра перетворився на провладного. Проте мова все ж про нелюбов, а не про палку ненависть.

По-друге, піцерія Pizza Veterano розташована у дуже вигідному з точки зору бізнесу районі. Від Старокозацької (колишньої Комсомольської) до центрального проспекту лише два квартали, а до центрального міського парку відпочинку – десь півтори сотні кроків в найгіршому випадку. В плані розташування за десятибальною шкалою Pizza Veterano можна дати десь 9.5, оскільки кращим варіантом могло бути лише приміщення на проспекті Яворницького. І саме тут починається головна інтрига.

Горить літній майданчик Pizza Veterano

Квадратні метри в радіусі приблизно кілометру від міської ради ще з перших років незалежності неможливо було отримати просто так, «за красиві очі» навіть за наявності необхідної суми грошей. А зараз, коли до влади в місті прийшли адепти «реальної політики» з великого бізнесу, і поготів. Для отримання омріяного приміщення потрібна або політична воля, або банальне вміння домовлятися. Власне кажучи, учасники АТО не просто так відкрили свій заклад саме в центрі міста – Філатов та його оточення вбачали в цьому красивий патріотичний хід. В іншому випадку піцерію могли спокійно відкрити десь на околиці і горя не знати.

Джерела зі знанням ситуації ще на момент відкриття попереджали, що власники Pizza Veterano ризикують нажити собі ворогів в особі конкурентів за приміщення. Одні говорили, що варто побоюватися кавказців, інші прямо натякали на те, що попередні претенденти на ласий шматок до грузинської, вірменської чи азербайджанської діаспори стосунку не мають в принципі. Хтось стверджував, що в якості покровителя «конкурентів» варто розглядати сумнозвісного Загіда Краснова, але вмить отримував заперечення – вуха нібито ростуть з табору «регіоналів», а не від їхнього провінційного клону під назвою «Громадська сила».

Зі стовідсотковою впевненістю можна сказати лише одне: потенційно прибуткові квадратні метри на Старокозацькій дуже цікавлять місцевий криміналітет. Тим більше, що перетворення піцерії на типовий «ресторан кавказької кухні» особливих витрат не вимагатиме. Тому і підпалили лише літній майданчик, щоб зробити попередження – можливо, не перше і навряд чи останнє. Варто порадіти тому, що часи трохи змінилися, бо років 10-15 тому заклад могли ще й обстріляти серед білого дня. Причому обстріляти обережно, або холостими набоями, або так, щоб ніхто з присутніх не постраждав. Кінець кінцем, статус кримінальної столиці у спадок від Донецька просто так би до Дніпра не перейшов.

Доводилося, звісно, чути і інші не менш цікаві версії. Наприклад, на думку одного з місцевих активістів, пожежу могли влаштувати ті, кому не подобалося, що літній майданчик займав чималу частину пішохідної зони. Але давайте вже відверто: наше суспільство до такого рівня поєднання свідомості та люті ще не доросло. Тому варто належно сприймати очевидні речі. Якщо небо закривають хмари, то скоро найпевніше розпочнеться дощ. Якщо прибуткових об’єктів інфраструктури менше, ніж претендентів на них, то боротьба буде неминучою. Тиха чи гучна – питання інше.

Але не треба шукати політики там, де її нема і близько.

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець

Без Табу

Публикации