Зброя Авакова. Кому міністр роздав сотні пістолетів і гвинтівки

13.01.2017, 12:35
Зброяр Аваков - фото 1
Зброяр Аваков / Facebook Арсена Авакова

Журналісти Української правди з'ясували кому і як часто дарує зброю очільник МВС Арсен Аваков. Без Табу подає найцікавіші деталі резонансного розслідування.

МВС відмовляється надавати інформацію про точну кількість і отримувачів нагородної зброї, посилаючись на таємницю персональних даних. Тож журналісти УП провели власне розслідування і аналіз "потоку" зброї.

Сам Аваков так коментував ситуацію минулого року:

"1200 людей, з них близько 900 людей – це бійці спецпідрозділів, бійці добровольчих батальйонів, тощо. Близько 90 осіб – це депутати Верховної Ради. В основному минулого і нинішнього скликання, які або були на Майдані, або мають відношення до ситуації на фронті".

Відомо, що зброю від Авакова отримала дружина міністра інформаційної політики Юрія Стеця і ведуча "5 каналу" Яна Конотоп, мер Києва Віталій Кличко і голова "Радикальної партії" Олег Ляшко. При цьому Аваков є злісним ворогом права на володіння зброєю простими людьми.

Складається враження, що Аваков і сам не знає, скільки ж зброї він роздав своїм друзям, однопартійцям, представникам владної верхівки і навіть олігарху Ігорю Коломойському. Завдяки джерелам в правоохоронних органах "Українській правді" вдалося отримати 400 прізвищ осіб, які були нагороджені зброєю у 2014-2015 роки.

Врожайні періоди

У згаданому інтерв'ю УП в липні 2016 року Аваков зізнавався, що "817 (одиниць зброї – УП) видано бійцям і офіцерам Нацгвардії, Нацполіції, МВС, УДО, Міноборони, 78 – волонтерам, 13 – працівникам прокуратури. Окремо ще 25 – працівникам Донецької і Луганської областей". Крім того, депутатам було подаровано 97 "стволів".

Як видно, користувався своїм "нагородним" правом Аваков дуже активно і почав це робити майже одразу.

Призначений 27 лютого 2014 року міністр МВС вже 21 березня виписав перший пістолет "Форт 17-05" депутату-"свободівцю" Олегу Осуховському.

Але "найврожайнішим" у цьому плані було 27 березня 2014 року. Того дня Аваков видав 39 пістолетів. Нагороджено ними було майже всіх функціонерів "Самооборони Майдану".

Зброя Авакова. Кому міністр роздав сотні пістолетів і гвинтівки - фото 29957

Зброю отримав навіть руфер Мустанг

Серед них, наприклад, пістолетом "Glоск 19" міністр нагородив Олега Махніцького, який на той момент уже встиг стати в. о. генпрокурора, Андрія Левуса, заступника глави СБУ, а нині депутата від фракції "Народного фронту" – пістолетом "Форт 17-05", бізнесмена, а тепер депутата БПП Олександра Третьякова – так само "Фортом 17-05".

На цьому Аваков не зупинився і до кінця березня 2014-го подарував ще 9 пістолетів. Цього разу нагородну зброю отримали соратники по Майдану, які зайняли високі державні посади.

28 березня свій скандальний пістолет отримав тодішній в. о. глави Адміністрації президента Сергій Пашинський, а його тимчасовий заступник Андрій Сенченко – "Glock 17".

Тоді ж свій перший "ствол" від Авакова "Форт 17-05" отримав на той час віце-прем'єр Володимир Гройсман. Такі ж пістолети дістались тодішньому главі НБУ, коменданту Майдану Степану Кубіву та міністрам Остапу Семераку та Павлу Петренку.

31 березня черга отримати свої "Форти 17-05" дійшла і до іншого коменданта Майдану, тоді уже секретаря РНБО Андрія Парубія, та депутата Миколи Княжицького.

Наступний сплеск "нагородної активності" у Авакова станеться в жовтні 2014 року, коли він за місяць подарує 48 одиниць зброї. Сім пістолетів отримали активісти, серед яких зокрема і відомі брати-мільйонери Олександр та В'ячеслав Константиновські, яким перепало по "Taurus PT 809 compact". Ще 10 пістолетів Аваков подарував армійським керівникам та бійцям. А от чотирьом офіцерам Управління держохорони подарунки глави МВС були куди серйознішими. Аваков їм презентував штурмові гвинтівки "Форт 224" калібром 5,45x39 мм.

Але найнесподіванішим було те, що таку ж "штурмівку", якою зазвичай користуються бійці різних спецпідрозділів, Аваков подарував і депутату НФ Сергію Пашинському(!).

На тлі такого подарунка ні презентований тоді Олександру Турчинову пістолет ПСМ-05, ні два "Форта" для депутатів НФ Олени Ледовських не вражають.

Не кажучи вже про компактний "Форт 9", який дістався главі НБУ Валерії Гонтаревій, компактну "Beretta PX4", подаровану тодішньому главі АП Борису Ложкіну, чи й серйозніший "Taurus РТ 809" Ігорю Гриніву.

Також у кінці вересня, до 50-літнього ювілею президента Петра Порошенка глава МВС нагородив його досить вишуканим пістолетом від американської компанії Сabot Gun "Jones 1911".

У січні 2015 року Аваков подарував одразу два пістолети – АПС і "Маузер" – своєму другу депутату Ігорю Котвіцькому, якого звинувачували в тому, що він вивів 40 млн доларів на Панаму.

Чим нагороджують?

У цьому питанні один із лідерів "Народного фронту" поводиться як справжній патріот. Із понад 400 одиниць подарованої Аваковим зброї, дані про які є в розпорядженні УП, 245 були виготовлені українським держпідприємством "Форт".

Найчастіше глава МВС дарував пістолети "Форт 17" та його модифікації.

Крім того, міністр подарував ще 25 одиниць пістолета "Форт 9", 6 одиниць "Форт 12", один "Форт 14" та 10 штук "Форт 21".

Зброя Авакова. Кому міністр роздав сотні пістолетів - фото 29953

Але не лише пістолетами багата українська оборонка. І Аваков не міг не поділитись цими здобутками.

За два роки глава МВС подарував 18 одиниць автоматичної зброї виробництва ДП "Форт": 4 штурмові гвинтівки "Форт 221", 12 – "Форт 224", та по одній "Форт 226" та "Форт 228".

Зазвичай таку зброю використовують в ході спецоперацій бійці різних силових підрозділів.

Але для чого таку "штурмівку" 19 лютого 2015 року отримав олігарх Ігор Коломойський, залишається загадкою.

Як і те, для чого штурмові гвинтівки "Форт 224" прем'єру Володимиру Гройсману, екс-прем'єру Арсенію Яценюку чи депутату Сергію Пашинському.

Крім того пістолети-кулемети "Форт 224" отримали з рук Авакова його соратники по НФ міністр юстиції Павло Петренко та депутат Юрій Береза. А секретар РНБО Олександр Турчинов став власником українського відповіднику легендарного ізраїльського Uzi "Форт 226".

Повноцінний, так би мовити, автомат Аваков подарув лише одному своєму раднику і волонтеру Юрію Касьянову. 7 квітня 2015 року йому дістався модернізований автомат Калашнікова (АКМС).

Якщо додати сюди ще й шість одиниць пістолетів-кулеметів MP5 K A4 німецького концерну Heckler&Koch, що були подаровані Аваковим тому ж Володимиру Гройсману, головному "радикалу" Олегу Ляшку та його однопартійцям Олексію Ленському, Сергію Скуратовському і братам Сергію та Дмитру Рибалкам, то можна буде зібрати цілий елітний спецзагін.

Крім уже згаданої зброї особливою пошаною у Авакова користується продукція австрійської компанії Glock. За два роки глава МВС нагородив різними модифікаціями пістолетів цієї фірми 51 людину.

"Найбільш обдаровані"

"Всім "подобається", що депутати ВР отримали 88 стволів, насправді їх 97. Як правило, це депутати з двох скликань, які так чи інакше мали відношення до подій на Сході або на Майдані. Якщо я знав, що вони там були, гідно виконували певні функції, я їх нагороджував".

Так півроку тому в інтерв'ю УП пояснював Аваков логіку того, як він обирає людей для нагородження їх зброєю.

Проаналізувавши дані про нагородну зброю за 2014-2015 роки можна дещо розширити це пояснення.

Загалом у Авакова є кілька категорій людей, яким він дарував бойові пістолети і автомати.

По-перше, що зрозуміло, це працівники і керівники силових відомств.

Наприклад, голова Держприкордонслужби Віктор Назаренко має від Авакова три подарованих пістолети, міністр оборони Степан Полторак був нагородженийревольвером ALFA model 3541, екс-генпрокурор Олег Махніцький отримав пістолет "Glock 19", а Віталій Ярема – "Beretta 92 FS" та "JERICHO 941 FBL".

По-друге, в нагородні списки Авакова регулярно потрапляли майже всі ключові керівники держави.

Пістолет до ювілею отримав президент Порошенко, чотири "стволи" заслужив від Авакова колишній прем'єр Арсеній Яценюк. Чинний глава уряду Володимир Гройсман так само має від глави МВС арсенал із чотирьох одиниць: три із них він отримав на посаді віце-прем'єра а один як спікер Верховної Ради.

Колегам міністрам Аваков зброї теж не шкодував.

Крім уже згаданих, "стволи" від нього отримали екс-глави Мінекології Андрій Мохник, Мінінфраструктури Максим Бурбак, міністр Кабміну Остап Семерак, Мінмолодьспорту Дмитро Булатов, МОЗу Олег Мусій і навіть Мінфіну Наталя Яресько.

Олександр Турчинов отримував по одному пістолету від Авакова на кожній зі своїх посад після Майдану: і як в.о. президента, і як спікер ВР, і як секретар РНБО.

Свої "стволи" від глави МВС дісталися колишньму голові АП Борису Ложкіну, отримали своє і керівники Нацбанку: Степану Кубіву Форт 17-05", Валерії Гонтаревій "Форт 9".

Керівнику державного "Ощадбанку", давньому соратнику Яценюка Андрію Пишному Аваков вручив аж два пістолети "Форт 17" і "Glock 26".

Проте найбільш "заслуженим" виявився нинішній депутат-"фронтовик", а колись радник Авакова Ігор Котвіцький, за яким закріпилося прізвисько гаманця міністра. Глава МВС подарував одному із спонсорів "Народного фронту" шість одиниць зброї.

Зброя Авакова. Кому міністр роздав сотні пістолетів - фото 29954
Зброя Авакова. Кому міністр роздав сотні пістолетів - фото 29955Зброя Авакова. Кому міністр роздав сотні пістолетів - фото 29956

Взагалі народні депутати стоять окремою групою в нагородних листах Авакова. Список їх настільки великий, що простий перерахунок всіх прізвищ займе чимало часу. Вичерпний їх перелік читачі зможуть знайти у таблиці нижче. Крім депутатів і міністрів, глава МВС нагороджував суддів, прокурорів, місцевих чиновників та навіть журналістів.

Два пістолети Аваков вручив навіть автомобільному журналісту, гонщику і блогеру Олексію Мочанову ("Sig Sauer P 226" та "Форт 17") .

НАГОРОДНА ЗБРОЯ, ВИДАНА МІНІСТРОМ АРСЕНОМ АВАКОВИМ (дані за 2014-2015 роки)

Журналісти досі не мають повних даних за 2016 рік, але це лише справа часу. Тож буде простіше, аби міністр сам публікував списки нагороджених ним людей. Тим паче, як він заявляв сам, "нагородну зброю я вручав і буду вручати".

УП

Публикации