З Днем незалежності, Фінляндіє! Колонка посла Андрія Олефірова

06.12.2016, 10:55
Фінляндія святкує День незалежності - фото 1
Фінляндія святкує День незалежності

Посол України у Фінляндії Андрій Олефіров у колонці на Без Табу вітає Фінляндію з Днем незалежності та розповідає історію дружби та взаємовідносин наших країн.

6 грудня Фінляндія відзначає 99-ту річницю незалежності. Бажаючи дружньому нам фінському народові благополуччя і процвітання, хочу нагадати, що історія взаємин між Україною та Фінляндією також мають давню історію.

Так, історія дипломатичних відносин між Україною та Фінляндською Республікою бере початок з 1918 року. Фінляндія однією з перших країн визнала Україну в 1918 р. і відкрила своє дипломатичне представництво в Києві. В числі перших на той час шести посольств зарубіжних країн в Гельсінкі була започаткована й українська дипломатична місія. Першим Послом України став Костянтин Лоський, а Фінляндії - Герман Гуммерус, який після завершення своєї місії у 1919 році написав книгу спогадів «Україна в переломні часи».

«Ми, фіни, будемо радіти успіхам визвольних прагнень українського народу, які так сильно відповідають інтересам нашої країни. Коли одного дня настане час свободи для України…, тоді з’ясується, що прагнення минулих років до налагодження дружнього взаєморозуміння між Фінляндією та країною Богдана Хмельницького, Мазепи і Шевченка не були марними», - так тоді писав Посол і провидець Гуммерус.

украинский посол в Финляндии Андрей Олефиров
Андрій Олефіров вітає Фінляндію зі святом

Фінляндія визнала незалежність України 30 грудня 1991 року, а 26 лютого 1992 року були відновлені дипломатичні відносини між двома країнами. З квітня 1992 року функціонує Посольство Фінляндії в Україні, а з грудня того ж року - Посольство України у Фінляндській Республіці.

Новітні двостронні відносини між нашими країнами розвиваються по вісхідній. Протягом останніх двох років президенти двох країн мали 8 зустрічей і численні телефонні розмови, у 2015 році Фінляндію відвідав Голова Верховної Ради України, міністри закордонних справ також обмінялися візитами.

Фінляндія підтримує нас як на політичному рівні, так і на гуманіатрному рівні. Так, наприклад, Фінляндія є третім контрибутором до Спецальної моніторингової місії ОБСЄ як за фінансовим внеском, так і кількістю персоналу; цього року у смт. Антонівка на Херсонщині фіни побудували нову сучасну школу.

Фінляндія одразу засудила незаконну окупацію Криму Росією і чітко дотримується санкційної політики Євросоюзу проти РФ, попри те, що ці санкції та контрсанкції Росії суттєво негативно позначаються на торгівлі країни: за останні 2 роки Росія з 1-го місця серед країн, куди фіни експортували свою продукцію, перемістилася на 5-те. За підрахунками фінляндської сторони, вплив російських санкцій на фінляндський експорт становить близько €280 млн в рік. За підсумками 2015 р. товарообіг між двома країнами скоротився на 40%…

Монумент на честь загиблих у війні за Незалежність - фото 24757

Монумент на честь загиблих у війні за Незалежність

Водночас, Фінляндія не приховує, що зберігає канали діалогу з Росією, з якою має найдовший з-поміж усіх разом узятих країн-членів ЄС кордон (1300 км). Але, як і раніше, коли Фінляндія понад 100 років перебувала у складі Російської імперії, після здобуття незалежності у 1917 році, під час громадянської війни, коли «білі» воювали проти «красних», які активно підтримувалися більшовицькою Росією, у ході Зимової війни, коли СРСР віроломно напав на свого сусіда, Війни-продовження 1944 року, а також у період співіснування із СРСР у повоєнні роки, ці канали співробітництва не означають відмову від суверенітету або потурання «великому» сусіду.

Наразі Фінляндія, що не є членом НАТО, тісно співпрацює з Альянсом і має особливе партнерство з ним, нещодавно підписала спільну декларацією щодо взаємодії у сфері оборони, посилює взаємодію у сфері безпеки з іншими північними країнами, у першу чергу - зі Швецією, а також активно модернізує власні Збройні сили.

Фінські політики чітко усвідомлюють і публічно заявляють, що дії Росії проти України значно погіршили безпекову ситуацію і в регіоні Балтійського моря. Відтак, звичайно, що, як і ми, фіни хочуть якнайскорішої деескалації ситуації на сході України і повної імплементації Мінських домовленостей.

Це, а також давні дружні стосунки дають мені підстави стверджувати, що Фінляндія й надалі підтримуватиме нас як на політичному, так і на інвестиційному, гуманітарному рівнях.

Привід для оптимізму також дають найновіші статистичні дані, за якими за підсумками I-ІІІ кв. 2016 року загальний обсяг торгівлі товарами і послугами між Україною і Фінляндією становив $236,8 млн – на 5,3% більше, ніж за попередній період минулого року.

За станом на 01.10.2016 р. обсяг прямих інвестиції Фінляндії у реальний сектор української економіки склав $112,1 млн (за станом на 01.01.2016 р. – $89,8 млн).

Фінляндські інвестиції спрямовані у такі сфери, як оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів, промисловість, адміністративні послуги, професійні, наукові і технічні послуги, інформація та телекомунікації.

В Україні ведуть діяльність 45 компаній з фінляндськими інвестиціями (найбільші з них – «Енсто», «Коне», «Аблой», «Хонка», «Оріон-Фарма», «Конекрейнс», «Телко»).

Перспективними сферами співробюітництва вбачаються освіта, боротьба з корупцією, енергоефективність та енергозбереження, в яких Фінляндія традиційно займає 1-ші місця у світі.

Ну, а фінськими діловим людям Україна цікава як великий ринок, країна з плодючою землею, значним людським потенціалом.

Найважливішим же, на моє переконання, є те, що постійно зростають людські контакти, ми стаємо ближчими один до одного як у прямому сенсі, адже наразі щотижня між Києвом та Гельсінкі відбувається 12 прямих рейсів Міжнародних авіаліній України, так й у переносному: наприклад, цього року Гельсінкі з концертом відвідав український гурт «Океан Ельзи», а Київ – популярний фінський гурт “Korpiklaani”.

А рівно рік тому у столиці України виступала славнозвісна Apocalyptica.

Андрій Олефіров

Посол України у Фінляндії

Без Табу

Публикации