25 червня стартували переговори про вступ України та Молдови до Євросоюзу.
Про це повідомила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
«Вітаємо Молдову та Україну з початком переговорів про вступ. Це дуже хороша новина для народу України, Молдови та всього Європейського Союзу. Шлях попереду буде складним, але сповненим можливостей. Бажаємо вдалого початку переговорів!» — зазначила Урсула фон дер Ляєн в соцмережі X.
За словами президентки Єврокомісії, народи України та Молдови продемонстрували «непохитну відданість» приєднанню до Євросоюзу. Обидві країни почали масштабні реформи, однак Україну та Молдову досі чекає "суворий та вимогливий" шлях.
Переговори розпочалися з міжурядової конференції в Люксембурзі, куди прибули офіційні делегації з Києва та Брюсселю. Українська делегація складається з 13 членів, її очолює віцепремʼєр-міністр Ольга Стефанішина.
Стефанішина, відкриваючи конференцію, заявила, що Україна планує повністю підготуватися до вступу до ЄС до 2030 року. Представники ЄС зазначили, що переговори будуть суворими й трудомісткими.
На конференції у Люксембузі сторони обмінюються позиціями та заявами щодо вступних переговорів по суті, які почнуться з відкриттям переговорних глав. У липні розпочнеться підготовчий процес до основної частини переговорів — скринінг. Це будуть двосторонні зустрічі, на яких Україна представить рівень наближення свого законодавства до ЄС за 35 главами. Після скринінгу сторони розпочнуть перший блок переговорів. Цей процес доволі тривалий і займає щонайменше рік.
Нагадаємо, наразі головує у ЄС Бельгія, але з 1 липня це право перейде до Угорщини, тому 25 червня - не просто дата зі стелі, а страховка "від дурня". Втім, схоже, у Будапешті вирішили не пручатись - угорський прем'єр Віктор Орбан заявив, що Угорщина не блокуватиме процес вступу України до ЄС.