Як вирішити проблему "євроблях"

06.09.2017, 13:48
3
Чого прагнуть "євробляхери"? - фото 1
Чого прагнуть "євробляхери"? / Чесно

Економіст Андрій Герус стає на захист власників авто на литовських номерах - так званих "євробляхах" - та пропонує владі прийнятне вирішення проблеми.

Економічний лібералізм стверджує, що вартість товарів і послуг повинні визначатися вільним вибором індивідуумів, тобто, ринковими силами.

Економічні ліберали вважають, що ринок не потребує державного регулювання (допускається регулюванню у випадку картелей та монополій).

Сьогодні цікаво було почитати багато експертів, які позиціонують себе лібералами, які обурювались, що авто на литовських номерах - це обхід закону. Це дійсно обхід. Але вони жодним словом не згадали, що цей ринок повністю суперечить принципам лібералізму, який вони ніби-то розділяють і пропагують.

Мито+акциз на імпортні авто складає біля 40% і це навіть після якогось там пониження. Тобто є очевидні серйозні бар'єри входу на ринок, створені державою. Місцеві виробники є неконкурентними і це навіть після 20 років невтомної "підтримки вітчизняного виробника".

Каталізатором ситуації стало, що населення України суттєво збідніло у доларовому вимірі. Відповідно гривнева різниця між авто у Польщі і в Україні ще більше виросла - а доходи у більшості у гривнях. Такий арбітраж спричинив економічний процес - перетік дешевших авто з Європи в Україну. Юридично схема була оформлена у довіреності від іноземців на автомобілі з іноземними номерами.

Як вирішити проблему "євроблях" - фото 71853фото - Чесно
Звичайно, ця схема - це уникнення сплати мита+акцизу.
Звичайно, виникають різні правила гри - хто купує у автосалоні, або розмитнює - платить мито. А хто працює по схемі не платить мито. Звичайно, покупці користуються цією схемою, щоб зекономити.

В Україну завезено вже 540 тис. таких автомобілів. Це вже не окрема схема окремих ділків. Такий масовий ефект загальнонаціонального масштабу можуть спричинити тільки серйозні економічні фактори. Причина - у них.

Україна це не тільки Київ, де перенасичення автомобілів, особливо у центрі і вїзд куди потрібно якось починати регулювати. Україна це величезна територія із слаборозвинутим громадським транспортом. Автомобілі - це соціальна, туристична, трудова мобільність людей у віддалених селах та селищах.

Зрештою це і комфорт життя людей. Ніби-то реформи це ще і для того, а не тільки, щоб виводити Ахметова у список Форбс?

Але у нас поєднання різних економічних принципів в залежності від потреби. А як ви знаєте із набору взагалі-то хороших букв в українському алфавіті можна скласти і слово "щастя", і слово "попа".

Ну і давайте пригадаємо, які основні пояснення були для підняття цін на газ - бо на різних цінах були масштабні схеми і корупція. Так може і тут варто прибрати надлишкові мита, щоб не було настільки різних цін, які створюють масштабні схеми?

Моя пропозиція - мито+акциз для ввезення авто понижуються в 3 рази. Це ж нове мито мають сплатити і власники авто на литовських/польських номерах.

Пост Андрія Геруса на фейсбуці

Без Табу
3

Публикации