Як найбільша перемога путінського режиму - зимова Олімпіада в Сочі - стає найбільшою ганьбою в історії Росії.
Називати те дійство Олімпіадою язик не повертався. Путініада, торжество тоталітарно-криміналістичної пропаганди імені культу особи одного з останніх диктаторів Європи. Зимові Ігри-2014 мали продемонструвати велич імперії, яка вкотре вирішила, що здіймається з колін.
Росія постала перед рештою світу в усій своїй недолугості – інфраструктурними об’єктами, з яких відверто кепкували іноземні спортсмени, незапаленим олімпійським кільцем і соньком-прем’єром Медведєвим на церемонії відкриття. Але найперше – побєдобєсієм. Впродовж двох тижнів пересічний москаль приймав на груди святковий «бояришник» не «за дідов», а за відроджену у субтропіках славу «вєлікого русского спорта».
Це був знак
Як все було
Звісно, від переможної ейфорії трохи відволікали сусіди, що вирішили «снять законно ізбранную власть». Але дізнавшись у черговому випуску Кісєльова «чьо там у хохлов», «гордиє сини атєчєства» знову прислуховувалися до пафосних монологів Дмітрія Ґубєрнієва і казилися від поривів патріотизму.
Нагороди у Сочі великі російські спортсмени здобували щодня. До завершення Путініади медальна скарбничка господарів наповнилася по вінця. Росіяни в сумі здобули 33 перших, других і третіх місця, впевнено виграли медальний залік і при цьому встановили рекорд зимових Ігор за кількістю здобутих золотих нагород – 13. Таких досягнень не було навіть у безсмертні совєцькі часи, за якими кожен поважний росіянин тужити зобов’язаний.
Дмітрій Мєдвєдєв на відкритті Олімпіади
«Піндоси» програли без шансів. В пориві незгасної ейфорії засмучувало лише дві речі – перемога української жіночої збірної в біатлонній естафеті і важкий фінський копняк овєчкіним і малкіним у чвертьфіналі хокейного турніру. Однак за іншими гучними звитягами і щирим обуренням від дій нахабної «фашистської хунти» на київському Майдані про ці «мєлочі жізні» швидко забули.
Путін підготував електорат до переможного поступу в найліпших традиціях гітлерівської Німеччини. Мюнхен-1936 Сочі-2014 - спортивне підґрунтя для подальшого поступу великої Росії світовими теренами було створене. Через лічені тижні після завершення сочинського безумства на Кримському півострові з’явилися так звані «зєльониє чєловєчкі». Збожеволілий від жорсткого похмілля монстр лютував. Як казав класик: «Пісня «Яблучко» переможно ширилася, під веселі звуки «Яблучка» матроси мовчки страшно відбивали чечотку».
Власне, Путініада триває досі. Виглядало, що цивілізований світ після завершення сочинських ігрищ не відразу отямився від розуміння, наскільки нахабно його ошукали. Тотальні перемоги російських спортсменів виглядали аномальними і тепер слово було за Всесвітньою антидопінговою аґенцією (WADA). Спеціалісти розуміли, що вони зіштовхнулися з масштабною аферою, аналогів якій не було з часів існування Німецької народно-демократичної республіки. Теорему залишалося лишень довести.
Не лише мельдоній
При цьому, щоб не допустити схожого «побєдобєсія» на літній Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро, Антидопінгова аґенція почала грати на випередження. Тотальні перевірки дали нищівні для російського спорту результати. WADA поставила Міжнародний олімпійський комітет перед фактом: контроль за вживанням заборонених препаратів російськими спортсменами здійснюється на державному рівні. Антидопінгова аґенція порекомендувала відлучити російську збірну від Олімпіади-2016 взагалі.
Російський спорт почав асоціюватися з мельдонієм, препаратом, який сприяє підвищенню працездатності людини при фізичних перенавантаженнях. Комізм ситуації полягає в тому, що мельдоній у світі спорту вважався засобом вельми застарілим і досвідчені фахівці попервах навіть не вірили, що масове вживання такого відновлювача для спортсменів з такої багатої країни як Росія можливе. Проте очевидне – неймовірне. На мельдонії «згоріли» не лише десятки легкоатлетів і плавців, але й одна з найкращих тенісисток світу Марія Шарапова.
Мутко - головний по допінгу / Getty Images
Почалося все з того, що екс-директор Московського антидопінгового центру Григорій Родченков, котрий торік виїхав до США, повідомив про махінації з допінг-пробами під час Олімпіади в Сочі. Родченков вилучав пробірки з сечею спортсменів, і через дірку в стіні передавав їх іншим особам. Там спеціальні баночки з допінг-пробами розкривалися, сеча виливалася, і замінювалося чистими заздалегідь заготовленими зразками, і заново закупорені пробірки поверталися назад. Керував процесом співробітник ФСБ, який працював під прикриттям слюсарем-водопровідником.
Варто зазначити, що втечі Родченкова до США передували скандальні події. У листопаді 2015 року WADA звинуватила його в знищенні понад 1400 допінг-проб за три дні до перевірки, не дивлячись на отримання листа з вимогою зберегти всі проби. Сигналом для Родченкова вочевидь став подальший розвиток подій. У лютому 2016 року раптово померли двоє колишніх керівників антидопінгового російського агентства РУСАДА - В'ячеслав Синьов та Нікіта Камаєв, смерть яких називали «загадковою» і «дивною».
Після того Міжнародний олімпійський комітет розпочав розслідування під головуванням канадського професора права Річарда Макларена. Щоб перевірити свідчення Родченкова, WADA випадковим чином відібрала 11 контейнерів з сечею російських спортсменів з 95-ти, згаданих в списках на підміну. На всіх 11 зразках виявили подряпини на внутрішній стороні кришки, що свідчить про можливу підміну сечі. Крім того, в пробах трьох російських спортсменів перебували чужі аналізи.
За підсумками розслідування, професор Макларен підготував доклад, у якому констатував, що понад тисячу російських спортсменів були безпосередньо задіяні у фальсифікації або виграли від неї. У їх числі – 12 медалістів Олімпійських ігор в Сочі. При цьому Московська лабораторія подала в електронну систему WADA понад півтисячі фальшивих звітів. Але головне – контроль над процесом за активної участі ФСБ здійснювало Міністерство спорту на чолі з Віталієм Мутком.
Пам'ятка з Олімпійського Сочі 2014
Врешті, не допустили Росію лише до участі в Паралімпіаді-2016, а відлучити від Ігор-2016 в Ріо російську олімпійську команду в повному складі Міжнародний олімпійський комітет не наважився. Дискваліфікація зачепила лише ті види, де факти вживання допінгу були найкричущішими – повністю від участі в Олімпіаді відсторонили російських легко- і важкоатлетів, а також значну частину плавців. Така вибірковість дивувала. Особливо з урахуванням, що серед допущених російських спортсменів були й ті, хто проблеми з допінгом раніше мав. Скажімо, плавчиня Юлія Єфімова, котрій окремі суперниці на знак протесту відмовлялися після фінішу тиснути руку, а американка Ліллі Кінґ навіть бризнула у вічі водою.
Ще агресивніше до окремих суперників з Росії налаштовані елітні біатлоністи. Почалося все з того, що француз Арістід Беґю під час етапу Кубка IBU в італійському Мартеллі прокоментував у себе в «твіттері» поразку росіянину Алєксандру Лоґінову фразою: «Програти найсильнішому – так! Програти шахраєві – ні!» Для Лоґінова сезон-2016/2017 був першим після відбуття річної дискваліфікації за вживання забороненого препарату – рекомбінантного еритропоетину. Суперники обурювалися, мовляв, це покарання – надто м’яке і росіянин має бути дискваліфікований довічно.
Наступним своє «фе» висловив інший француз, найсильніший біатлоніст сучасності Мартен Фуркад. Почалося все з того, що Мартен залишив коментар під поздоровленням Алєксандра на сторінці Союзу біатлоністів Росії з 25-річчям. «Він отримав два роки дискваліфікації за ЕПО. Не забудьте один із головних його трофеїв!» - позловтішався Фуркад, а пізніше свій коментар все ж вилучив. Продовження історія отримала на чемпіонаті світу-2017. Під час зміни етапів у естафетній гонці Мартен штовхнув Лоґінова у спину і викликав лють головного спортивного пропагандиста Росії Ґубєрнієва, котрий під час трансляції назвав француза «свинею».
«Фуркад – ти свиня» - легендарний монолог путінського солов’я Дмітрія Ґубєрнієва
Пізніше до цькування Лоґінова долучився й норвежець Йоганнес Бьо. В одному з інтерв’ю він висловив думку, що росіянина треба дискваліфікувати пожиттєво. Зрештою, не в одному Лоґінові справа. З часу, коли сочинська Путініада завершилася, минуло майже чотири роки, а медальний залік постійно змінюється понині. Останнім часом – усе інтенсивніше. Настільки, що лідер уже далеко не лідер. Причому 12-ма оголошеними в докладі Макларена нагородами справа не обмежилася.
Станом на вечір, 27 листопада 2017 року, медальна скарбничка Росії налічувала лише 12 нагород – п’ять золотих, шість срібних і бронзову. Лижників Алєксандра Лєгкова і Євгєнія Бєлова, скелетоніста Сєргєя Чудінова і бобслеїстів Алєксєя Негодайла і Дмітрія Трунєнкова дискваліфікували довічно.
Серед тих, хто втратив медалі, були й колишні українці. Уродженець села Калиновиці Варвинського району Чернігівської області Алєксєй Воєвода здобув два золота у бобслеї. А рішення Антидопінгової аґенції він назвав ні мало ні багато «помстою за Крим». Фігуристка Тетяна Волосожар з Дніпра, виступаючи під російською біло-синьо-червоною шматою в парі з Максимом Траньковим, стала чемпіонкою як в особистій, так і в командній першостях.
Путін вітає колишню українку Тетяну Волосожар
Натомість біатлоністка Віта Семеренко, яка українського громадянства змінювати не думала, завдяки дискваліфікації росіянки Ольги Вілухіної змінить бронзову медаль на срібну. Окрім того, український слід з’явився й у найсвіжішому звинуваченні на адресу товариша Мутка. «Передбачалося, що Родченков повинен додати допінг в сечу українського конкурента, щоб він виглядав «брудним», і це дозволило б росіянину перемогти», - сказав у вчорашньому інтерв’ю The Daily Mail адвокат інформатора WADA Джим Волден.
Розслідування триває, але вже зараз очевидно, що Олімпіада в Сочі стала найбільшою світовою аферою початку ХХІ сторіччя. Зрозуміло, що москалі лютують. Кремлівський карлик спершу намагався гратися в справедливого правителя і запевняв міжнародні інстанції, що всі причетні до скандалу особи звільнені з посад. Щоправда, вже тоді Путін назвав Родченкова людиною зі скандальною репутацією. Ще далі пішов почесний президент Національного олімпійського комітету Росії Леонід Тягачов, котрий договорився до того, що порадив «Родченкова просто за неправду розстріляти, як то зробив би Сталін». Натомість глава комітету Держдуми зі спорту Міхаїл Дєгтярьов проїхався по Макларену: «Ця злочинна організація діяла в інтересах іноземців, роблячи з «чистих» російських спортсменів «брудних».
Тиран витратив чималі гроші, щоб зганьбитися / Getty Images
Путін і його посіпаки нахабно брехали, що на державному рівні ведеться розслідування, а паралельно «створюється нова система боротьби з допінгом». На ділі ж Мутко надалі обіймає посаду віце-прем’єра в уряді Дмітрія Мєдвєдєва, а на діяльність РУСАДА щорічно вирішено виділяти по 556 мільйонів рублів. Родченкова ж сумнозвісний Басманний райсуд Москви заочно засудив до взяття під варту.
Судячи з усього, російський спорт очікує повний крах. Слідом за санкціями, які стосувалися Олімпіади та Паралімпіади 2016 року в Ріо-де-Жанейро Росію позбавили права проводити етапи кубка світу з бобслею і біатлону. Днями WADA повідомила, що підтвердження існування нової антидопінгової програми в Росії немає, а діяльність РУСАДА визнана незаконною.
Наступний крок напрошується сам по собі і про нього говорять усі: недопуск Росії до зимових Олімпіади і Паралімпіади 2018 року в корейському Пхенчхані. Тепер вочевидь кремлівському карликові залишається відновити створені на тлі неучасті збірної СССР в Олімпіаді-1984 в Лос-Анджелесі - Ігри доброї волі. Тільки ось із союзників у Путіна залишилися не країни Варшавського договору, а розмаїті «мавпи з гранатами» на кшталт самопроголошених «ДНР», «ЛНР», «ПНР», «АНР». Що ж, «русскіє ідут!»…
Іван Вербицький, спеціально для Без Табу