Created with Sketch.

Український наступ - основна відповідальність на партнерах

12:48

Яким би чином не закінчилася кампанія 2023 року в частині нашого наступу на півдні буде багато дискусій на те чи вартувало чи не вартувало Силам оборони України намагатися рухатися вперед.

Мені особисто важко звинувачувати військово-політичне керівництво України в ставці на наступальні дії із метою звільнення північної Таврії. Потенційних переваг від успіху багато - ЗАЕС, регіони із великим аграрним потенціалом, скорочення лінії фронту, нависання над Кримом. Стратегічно ж наступальна операція із наголосом на Мелітополь мала попередити перетворення цієї війни в довгу затяжну війну, нівелювавши майже повністю всі територіальні здобутки Московії після 24.02.22. В уяві прихильників відповідних дій швидкий успіх в північній Таврії міг би бути тим чинником, який би дуже наочно показав елітам Московії безперспективність подальшої боротьби.

Питання лише в часові рамці.

Із планом ударити в напрямку на Мелітополь наші армійці пішли до своїх американських колег ще влітку 2022 року. Ну, бо всі розуміли, що це ключ до материкового півдня в тій конфігурації лінії фронту - не треба штурмувати Херсон в лоб якщо вдалося б швидко вийти до околиць Мелітополя.

Але той план нам не схвалили. Бо ж допомагали виходячи із логіки "Не дати Україні програти" і не більше. Про якийсь рішучий розгром сил Московії мови не йшло від слова взагалі. Консенсус прогноз другої половини літа 2022 це про стабілізацію тієї лінії фронту на 1 тисячу км і нездатність жодної із сторін до радикальної зміни ситуацію на свою користь.

Після наших успіхів на Харківщині і Херсонщині рік тому в нас повірили на Заході. Хоча навіть тоді нам іще в листопаді 2022 прийшлося відбиватися від пропозицій все заморозити по плану "мир в обмін на території". І лише в січні 2023 року наші партнери почали чухатися в плані створення вперше за війну угруповання чисто під наступальні дії - до цього ми більше грали від оборони власне на помилках Московії.

І ясно, що знову повернулися до ідеї удару в напрямку Мелітополь. Бо інші реалітичні напрямки менш перспективні із точки зору віддачі.

Але ключове на війні це час і таймінг. Критично важливий час був втрачений. А партнери ж тепер мають очікування, бо інвестували в нас шляхом передачі техніки і БК, проведення навчань.

План і напрям удару, який міг би провести до фактично тотального розгрому угруповання Московії в 2022 році в реаліях літа 2023 року виявився вже не таким простим в плані реалізації. Бо ворог розумів де ми скоріше за все будемо атакувати і добре підготувався.

Але не йти теж було б практично неможливо. Бо ж "інвестори" очікують результату. Як наслідок маємо що маємо - дуже важкий і дуже вартісний процес подолання позиційності в північній Таврії. Якоюсь мірою ми втрапили в пастку - пастку через те, що процес прийняття і реалізації рішень в наших партнерів дуже довгий. І те що виглядає як мега план вчора сьогодні стає більш складним завданням. А відступати вже нікуди бо з того боку партнери із питанням "Ну, що там по наступу під який ми вам дали скільки ОВТ і БК?".

І от власне ми тепер тут. Важливо те, що в умовах дискусії на Заході є голоси, які визнають, що вже з наскоку Україна не зможе діяти.

Те що виглядало як потенційно дуже привабливий варіант дій із максимальною віддачею на всіх рівнях війни в 2022 році вже не є таким в 2023 році. І це не наша провина. Тут основна відповідальність на партнерах.

Що ж далі це окреме цікаве питання яке вимагає іншого тексту. тут радше про те як і чому ми опинилися саме в цій точці. Будь ласка тримайте це в голові коли будете оцінювати кампанію 2023 року в частині наших наступальних дій.


Другое на тему
Стоит ли ждать от России повторения ударов МБР?
США також дозволили Україні використовувати ракети Storm Shadow для ударів углиб Росії
Зеленський представив План стійкості України
Предложения партнеров