Created with Sketch.

Українські Ланністери. Чому влада раптово почала воювати з кланом Вілкулів

09:51

У полі зору оглядача Без Табу та українських силовиків – одна з найзаможніших та наймерзенніших родин нашої держави – клан Вілкулів.

Подпишитесь на наш канал в Telegram и получайте подборку только важных новостей!

Чотири роки тому майбутнє клану Вілкулів здавалося настільки безхмарним, що в це було навіть важко повірити. Батько - Юрій Вілкул - узяв під контроль увесь до останнього закутку Кривий Ріг – найбільше з тих українських міст, що не є обласним центром. Син – Олександр Вілкул - за сприяння президента Віктора Януковича очолив Дніпропетровську облдержадміністрацію, а це означало доступ до шалених фінансових і людських ресурсів. Ці двоє взялися немов би нізвідки і за короткий час перетворилися на значущих гравців в українській політиці.

Ба більше, говорити в даному випадку варто було навіть про вихід на міжнародний рівень. На піку своєї недовгої слави Олександр Вілкул став однією з найвагоміших фігур в уряді кровосися Миколи Азарова. В Москві чудово розуміли, що підстаркуватий винахідник нового діалекту української мови скоро зійде зі сцени, оскільки президент довіряв прем’єр-міністру все менше і менше з кожним днем.

На благо "сім'ї"

Дефіцит харизматичних постатей в Партії Регіонів відчувався з перших днів її існування. І тому не дивно, що на безініціативного та безхарактерного, але, перш за все, молодого політика зробили ставку в Кремлі. Саме це Олександра Вілкула поки що і рятує.

Навіть після Революції Гідності пряма підтримка кремлівських кураторів дозволяла Вілкулу-молодшому навіть періодично дурити самого Ріната Ахметова, який свого часу був його локальним покровителем. Ну а про кадрові питання годі й говорити. Дійшло до того, що в Кривому Розі навіть осередки начебто далеких за ідеологією від «регіоналів» партій очолювали не просто наближені до клану Вілкулів люди, а його безпосередні члени. Скажімо, головним спікером від «Батьківщини» тривалий час була така собі Ольга Бабенко – друг дитинства/юності Олександра Вілкула та (якщо вірити досить достовірним джерелам) його кума.

Гроші окремо

Але правда в тому, що псувати стосунки з Рінатом Ахметовим небезпечно навіть для явного агента Кремля з непоганим прикриттям та матеріальним забезпеченням. Коли власник «Метінвесту» зрозумів, що за втратою дорогоцінних мільйонів стоїть в тому числі його колишній протеже, негайно вжив необхідних заходів. Спочатку систему гірничодобувної промисловості в окремо взятій агломерації було змінено таким чином, щоб клан Вілкулів та їхня обслуга не мали доступу до ГЗК. А потім, схоже, було використано легендарну підказку «дзвінок другу» - і в ролі цього друга зненацька (не для всіх, звичайно) опинився Петро Порошенко власною персоною. Нічим іншим довгоочікуваний початок переслідування злочинної родини з боку силових структур пояснити не можна в принципі.

Так, можна скільки завгодно нагадувати про те, що республіка у нас нібито парламентсько-президентська. Але за останні три роки абсолютно усі рішучі ходи силовиків відбувалися лише після схвальної команди з Банкової. То перша леді може не повідомляти президенту про свої наміри – усі ж інші мають жорстко звітувати перед Петром Порошенком.

Нині є очевидним той факт, що назбирати необхідну кількість голосів для зняття депутатської недоторканості з Вілкула-молодшого найближчим часом буде неможливо. Тож доведеться сконцентрувати увагу не на найбільшій рибі у ставку, а на комусь дрібнішому. Доказів злочинної діяльності, якщо вже говорити відверто, вистачає. Фінансові махінації у виконанні певних представників влади Кривого Рогу давно вже не є ні для кого таємницею. Згадайте хоча б вибори міського голови, що розтягнулися тут майже на півроку – порахувати, скільки бюджетних коштів було витрачено на різноманітні фальсифікації, зараз буде важко, але в теорії цілком можливо.

Феміда прозріває

Біда в тому, що потенційний головний свідок (він же - один з головних підозрюваних), права рука Вілкула-старшого Євген Удод, зник у невідомому напрямку саме тоді, коли прокуратура нарешті отримала законну можливість затримати його. Можна скільки завгодно відбріхуватися з приводу нібито відпустки, але інтуїція підказує дещо інше: колишній голова Дніпропетровської облради зараз перебуває десь між Сергієвим Посадом та Ростовом-на-Дону і повертатися до рідного міста не планує в принципі. Кількох інших поплічників Вілкулів теж поки не вдалося дістати.

Пан Удод відлетів

Біда ще й в тому, що місцеві управління силових структур контролюються якраз правлячим кланом. Не Україна, а Італія часів мафіозного розгулу, їй-богу! І тому в цій історії навіть міжвідомча війна не має нікого особливо дивувати, бо конфлікт інтересів є неминучим. Цікаво, як поведуть себе найбільш публічні особи – наприклад, Юрій Луценко чи Анатолій Матіос, який тут начебто й ні до чого, але все ще бажає зробити собі гучне ім’я в хорошому сенсі. Причому самі, а не з озираннями в бік президента.

Але знаєте, що лякає насправді? Чимало мешканців Кривого Рогу в кращих традиціях харківсько-стокгольмського синдрому несамовито підтримують свого бургомістра-злодія та його одіозного синочка, незважаючи на негаразди, які доводиться терпіти під час їхнього царювання. Достатньо подивитися хоча б на якість дорожнього покриття між ПГЗК та Інгульцем чи тарифи на опалення (щонайменше 40 гривень за квадратний метр проти 16-20 в обласному центрі), щоб зрозуміти – добробут електорату тут нікого не хвилює. Народна любов, нажаль, частенько буває сліпою.

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець


Другое на тему
Стоит ли ждать от России повторения ударов МБР?
США також дозволили Україні використовувати ракети Storm Shadow для ударів углиб Росії
Зеленський представив План стійкості України
Предложения партнеров