Що спільного в Івана Грозного та сучасних руських лібералів?

21 марта, 21:13
Батько руської демократії - фото 1
Батько руської демократії

Скажу вам дуже парадоксальну, але істинну річ - ранньо-середній Іван Грозний був типовим російським лібералом!

Іван Грозний проводив реформи з метою покращення державного управління, розширив права місцевого самоврядування, розвивав міжнародну торгівлю і дав розбагатіти торговому люду, нарешті він задумувався про обмеження самодержавства і скликання протопарламенту.

І при цьому він паралельно від активну загарбницьку політику - знищив Казанське та Астраханське ханства, почав експансію в Сибір, спробував завоювати Крим, а коли зрозумів, що тодішній Росії це не під силу - напав на Лівонію.

Як тут не згадати Пушкіна. Якщо мова про боротьбу із абсолютизмом в Петербурзі, то "на обломках самовластья напишут наши имена". Але якщо повстають поляки - то тримайте "Клеветникам России".

Нині таку позицію займає Ходорковський. Він одночасно і проти Путіна, і проти незалежності Чечні (ну і за російський Крим, зрозуміло).

Справа Грозного живе.

А сам цар Іван зробився канонічним деспотом, якого ми знаємо, внаслідок провалів у Лівонській війні. Опричнина, всі діла.

"Вопрос о государственном порядке превратился для него в вопрос о личной безопасности, и он, как не в меру испугавшийся человек, начал бить направо и налево, не разбирая друзей и врагов". Тому і в нинішній Росії репресії лише посилюватимуться - зворотного шляху у Путіна просто немає.

телеграм-канал Сергія Громенка

Публикации