12 травня Путін запропонував призначити колишнього віцепремʼєра уряду РФ Андрєя Бєлоусова міністром оборони замість Сєргєя Шойгу, який на цій посаді втратив всі полімери та перетворився на "фанерногор маршала" та людину-мем.
Шойгу очолював міністерство оборони РФ 11 з половиною років – з 6 листопада 2012 року. З 2022 року через повномасштабне вторгнення Росії в Україну перебуває під санкціями Євросоюзу, США та багатьох інших країн. Його замінив 65-річний Андрєй Бєлоусов, який перебував на посаді міністра економіки у федеральному уряді близько десяти років.
Висунення кандидатом на посаду нового міністра оборони Росії Андрія Бєлоусова «пов’язане з високим рівнем корупції у Міноборони РФ та свідчить про підготовку Кремля до затяжної війни з Україною», йдеться у новому звіті Інституту вивчення війни (ISW).
"Бєлоусов брав участь в управлінні різними вітчизняними інноваційними проєктами в галузі оборонного промислового комплексу та безпілотників, що добре підготували його до керівництва апаратом Міноборони Росії, який перебуває в скрутному становищі», – зазначають в Інституті вивчення війни.
В ISW нагадали, що «оборонне відомство під керівництвом Сергія Шойгу боролося зі звинуваченнями в корупції на високому рівні та бюрократичній інертності, стикаючись із постійною нищівною критикою з боку російських воєнних оглядачів».
«Бєлоусов має міцну репутацію «ефективного технократа», а інсайдерські джерела стверджують, що в нього «позитивні стосунки» з Путіним. Бєлоусов зустрічався з диктатором у листопаді 2023 року, щоб обговорити оборонні проєкти і технологічне співробітництво, а також говорив із Путіним про проблеми у російському виробництві безпілотників», – йдеться у повідомленні.
У звіті зазначили, що «нещодавно Бєлоусов також висвітлив проєкт держзамовлення на 4,4 млрд рублів (приблизно 48 млн доларів) на виробництво безпілотників до 2030 року, а також плани з фінансової підтримки виробників безпілотників, навчання розробників і операторів безпілотників».
«Зосередженість на максимізації технологічних інновацій та обсягів виробництва російського ОПК, особливо у сфері безпілотників, ймовірно, буде надзвичайно цінною для військових зусиль Кремля - останнім часом йому доводиться рахуватися з розривом між російським виробництвом безпілотників і сучасними реаліями поля бою», – кажуть в ISW.
Аналітики нагадали, що в січні 2023 року «Бєлоусов особисто оголосив, що Росія завершила проєкт «Безпілотні авіаційні системи», що передбачає виділення 696 млрд рублів (близько 7 млрд доларів) на виробництво 32 тис. безпілотників на рік до 2030 року».