Нардеп Світлана Заліщук вітає рішення України звернутися до Міжнародного суду ООН відносно агресії Росії, а також розповідає про подальші кроки в справі.
Гаага з позавчора перестала бути символом можливого правосуддя для Путіна. Вона матеріалізувалася як місто, де Міжнародний Суд ООН почав розгляд справи України проти Росії.
Це, мабуть, найважливіший крок з боку України з початку агресії в рамках боротьби за теріториальну ціліність на дипломатичному фроніі.
5 важливих речей, які треба знати.
1. Україна порушила справи проти Росії в рамках конвенцій ООН, підписантом яких є Росія. Таким чином вона підпадає під юрисдикцію Суду і зобов’язана виконувати його рішення. На відміну від Міднародного Кримінального Суду, куди Україна теж звернулася, – Москва не визнає його мандату.
2. Чому так довго? Ми вивчили урок Грузії, яка програла аналогічну справу Росії щодо агресії у 2008 році. Україна пройшла обов’язкову досудову процедуру, яка передбачена відповідними конвенціями. Інакше, Суд міг відмовитися від розгляду. Щодо Грузії, до речі, була перша справа в Міжнародному Суді, де Росія виступала стороною-відповідачем.
3. Коли ми дочекаємося результату? Це, на жаль, роки. У середньому процес триває 4 роки.
4. Суд буде розглядати справи в рамках конвецій щодо фінансування Росією тероризму та расової дискримінації (зокрема, йдеться про кримських татар).
Суд не зможе розглядати справу проти Росії окремо щодо агресії, адже Росія не визнає повною мірою юрисдикції Суду, але рішення щодо цих питань не можна буде зробити без того, щоб суд не назвав речі своїми іменами. У тому числі, про збиття літака MH17, про який йдеться у позові.
5. Ці справи в Міжнародному Суді ООН є найреальнішою перспективою для України домогтися правосуддя щодо Росії.
Це колосальна заслуга Міністерства Закордонних Справ, особисто міністра Pavlo Klimkin, Lana Zerkal та інших державних службовців України, імена яких ми не знаємо. Дуже дякую вам за роботу, колеги!
Пост Світлани Заліщук на фейсбуці