У США у віці 100 років у середу, 29 листопада, помер колишній державний секретар Сполучених Штатів, лауреат Нобелівської премії миру Генрі Кіссінджер.
Про це повідомляє його геополітична консалтингова фірма Kissinger Associates Inc.
“Генрі А. Кіссінджер був 56-м Державним секретарем, шанованим американським вченим і лауреатом Нобелівської премії миру, який допоміг створити світовий порядок після Другої світової війни і провів США через деякі з найскладніших зовнішньополітичних викликів”, — зазначається на сайті Kissinger Associates Inc.
Кіссінджер помер у своєму будинку в штаті Коннектикут. Про обставини смерті не повідомляється.
Зазначається, що Кіссінджер буде похований на приватній сімейній службі. Пізніше відбудеться публічна панахида в Нью-Йорку.
Кіссінджер був активним і після свого сторіччя, пише Reuters. Він відвідував зустрічі в Білому домі, опублікував книгу про стилі лідерства та давав свідчення перед комітетом Сенату про ядерну загрозу з боку Північної Кореї. У липні 2023 року він здійснив несподіваний візит до Пекіна, щоб зустрітися з президентом Китаю Сі Цзіньпіном.
У 1970-х роках у розпал холодної війни він працював радником з національної безпеки та державним секретарем при президенті-республіканці Річарді Ніксоні. Завдяки зусиллям єврейського біженця з Німеччини було відкрито дипломатичні відносини США з Китаєм, відбулися знакові американо-радянські переговори про контроль над озброєннями, розширилися зв'язки між Ізраїлем та його арабськими сусідами, а також були укладені Паризькі мирні угоди з Північним В'єтнамом.
Після відставки Ніксона в 1974 році на тлі Вотергейтського скандалу Кіссінджер залишився на посаді держсекретаря за наступника Ніксона, президента Джеральда Форда.
Як відзначає Reuters, у той час як багато хто шанував Кіссінджера за його блискучий розум і багатий досвід, інші таврували його як військового злочинця за підтримку антикомуністичних диктатур, особливо в Латинській Америці. В останні роки його життя подорожі Кіссінджера були обмежені спробами інших країн заарештувати його або допитати про минулу зовнішню політику США.
У 1973 року дипломат отримав спільно з президентом Північного В'єтнаму Ле Диком Тхо одну з найсуперечливіших в історії Нобелівську премію миру — за спільні переговори про припинення вогню у В'єтнамі 1973 року. Тхо відмовився від премії, зазначивши, що перемовини ще не принесла миру. Двоє членів Нобелівського комітету подали у відставку через те, що виникли питання щодо таємного бомбардування Камбоджі з боку США.