Created with Sketch.

Німецький гамбіт. Ангела Меркель повертається

13:50

Вибори 7 травня принесли надію головному союзнику України в Європі - Ангела Меркель вперше за останній час отримала маленьку перемогу на шляху до виборів канцлера восени цього року.

У статті The comeback of Angela Merkel пояснюється значення перемоги Макрона на виборах президента Франції та партії Ангели Меркель на місцевих виборах для подальшої долі Німеччини.

Повернення Ангели Меркель

Перемога Еммануеля Макрона на президентських виборах у Франції і перемога правлячої партії на німецьких регіональних виборах минулої неділю, несподівано створили третього переможця: Ангелу Меркель.

Канцлер Німеччини, що націлена на четвертий термін на виборах 24 вересня, мала важкі три останні роки. Російська окупація Криму в 2014 році, підтримка Кремлем войовничого сепаратизму в Україні та її постійне намагання відшукати слабкі місця Європи забрали багато енергії Берліну. Ще було прибуття близько мільйона біженців, більшою частиною - з Сирії, в 2015 році, яке додало громадського занепокоєння, а також несподівана поява правої партії, "Альтернатива для Німеччини" (AfD). До всього цього, референдум Brexit в червні 2016 року вкрав у Меркель важливого союзника в Європейському Союзі.

У листопаді минулого року Сполучені Штати обрали президента, який надає набагато менше уваги Європі та Німеччині, ніж його попередник. Активізація руху проти Європейського Союзу, проти євро, а також антиіммігрантський "Національний Фронт" у Франції та його кандидат Марін Ле Пен, здавалося, кинули виклик самому Європейському проекту.

На довершення до всього, в молодших партнерів по коаліції у березні – у лівоцентристської Соціал-Демократичної Партії Німеччини (СДПН) з’явився як не дивно, популярний претендент на вибори, колишній президент Європарламенту Мартін Шульц. Його єдиний керівний досвід у Німеччині полягає в тому, що він був мером невеликого містечка на франко-німецькому кордоні протягом декількох років. Проте, опитування показали що за популярністю він іде пліч-о-пліч із "лідером вільного світу" протягом декількох останніх тижнів.

Члени правоцентристського Християнсько-демократичного Союзу (ХДС) за спиною Меркель обережно казали: “MMW” (коротко від “Merkel Muss Weg”, або "Меркель має піти" ) один до одного замість привітання. Це виглядало так, ніби хвацький "вічний" канцлер може нарешті втратити позиції в Німеччині.

Перспективи Меркель покращились, коли крихітна західнонімецька федеральна земля Саар стала союзником канцлера в кінці березня після місцевих виборів - закінчення довгої низки державних втрат для партії Меркель і неспокійної серії перемог неоднозначної AfD, яка досягла максимуму приголомшливими 24,6 відсотками на одних з державних виборів.

Коли нарешті твоя партія перемогла на виборах / Телеграф

Недільна подвійна перемога може переламати ситуацію. Макрон буде - або так сподівається Берлін - пожвавлювати французьку економіку і розділяти тягар лідерства і реформування Європейського Союзу. Останнє є ключовою вимогою, оскільки Макрон та Меркель розходяться у важливих питаннях реформ ЄС, такі як боргова мутулізація (збільшення кількості акціонерів підприємств шляхом продавання акцій в борг). Тим не менш, важливо те, що новий французький лідер визнає проблеми своєї країни, є пристрасним прихильником Європи і хоче працювати з Німеччиною.

Інша перемога на виборах в Шлезвіг-Гольштейні, північної федеральної землі Німеччини, стала приємним сюрпризом для Меркель. Її партія, яка була в опозиції, отримала чисту перемогу в 32% голосів, у той час як раніше лідируючі Соціал-Демократи отримали набагато гірший, ніж прогнозувалося результат на рівні 27,2 відсотка. В той же час AfD ледь перетнули поріг на 5,5%.

Особисті і регіональні фактори зіграли свою роль. Традиційні виборці любовно прозвали Гольштейн "Schläfrig" (Сплячий), коли їх соціал-демократичний міністр Торстен Албіг оголосив, що він розлучається зі своєю дружиною, тому що через виховання дітей та стала "непридатною" для цікавого спілкування. Його суперник від партії Меркель - Даніель Гюнтер - просто пряма протилежність, яка представляє молодих політиків, прихильною до яких є Меркель: 43-річний бігун на довгі дистанції, який пройшов політичний шлях від початку і довів свою рішучість у вирішенні місцевих проблем, таких як освіта, рух і відсутність широкосмугового зв'язку.

"Сплячий" міністр та "Залізна Леді" / DW

Але й національні опитування підтверджують це протягом кількох місяців – як і в голландських і французьких національних виборах, німецькі виборці теж тепер повернулись до мейнстріму знову.

Крім того, "ефект Шульца", можливо, вичерпав себе. Меркель відповідає на прагнення до центристської альтернативі канцлеру, який перебуває при владі протягом майже 12 років. Але фокус кампанії СДПН на нерівність явно не отримала відгуку у німецького електорату, який відчуває себе цілком забезпеченими, але турбується про громадську безпеку та політичну стабільність.

Шлезвіг-Гольштейн є невеликою федеральною землею, з населенням всього близько 2,8 мільйона із більш ніж 81 мільйона жителів Німеччини. Але ці результати є важливими для національних виборів, тому що стануть "лабораторією" для коаліції, і які могли б впливати на національному рівні на перемогу Меркель у вересні.

"Зелені" і ліберальна "Вільна Демократична Партія" (ВДП), які були майже ніяк не представлені на національному рівні, останнім часом отримали 12,9% і 11,5% відповідно. У федеральній землі Шлезвіг-Гольштейн, або лідируюча партія Меркель або СПДН може сформувати уряд - але тільки у коаліції із "Зеленими" і ВДП. Імовірним переможцем буде людина Меркель, так як ВДП вже виключили співпрацю із соціал-демократами. Після двох "великих" коаліцій під керівництвом Меркель (2005-2009 і 2013-теперішній час), у "Ямайському" партнерстві (через чорно-зелено-жовтий колір сторін) між "Християнсько-Демократичним Союзом", "Зеленими" і ВДП воно також привабливе для багатьох сучасних консерваторів. Вони будуть намагатися, щоб змусити його спрацювати на півночі.

Твоє обличчя, коли праворадикальні партії не перемагають у Європі / Politeka

Тим часом, Меркель має пройти ще один регіональний тест перед голосуванням: 14 травня відбудеться голосування в Північному Рейні-Вестфалії, найбільш густонаселеній землі Німеччини. Її головний міністр, що представляє СПДН, популярний, але ця федеральна земля має значні проблеми - "Греція з Німеччини", - вже назвав її Bild. Якщо консерватори виграють там в неділю, цей політичний хід був би величезним поштовхом для довіри Меркель - і просто може винести її через весь шлях до перемоги у вересні.


Другое на тему
Поблизу Селидового росіяни розстріляли чотирьох полонених українців
США офіційно підтвердили, що військові з КНДР прибули в Росію
Зеленський наказав до кінця року ліквідувати всі МСЕК
Предложения партнеров