На дні біля Філіппін знайшли японський «корабель пекла»: він забрав на дно понад тисячу полонених союзників

20:40
На дні біля Філіппін знайшли японський «корабель пекла»: він забрав на дно понад тисячу полонених союзників - фото 1

Дослідники нарешті виявили уламки сумнозвісного судна Hōfuku Maru, яке у 1944 році пішло на дно разом із понад тисячею британських та нідерландських військовополонених. Про історичну знахідку повідомляє видання Live Science.

Біля узбережжя філіппінського острова Лусон міжнародна пошукова експедиція виявила уламки японського судна Hōfuku Maru, яке затонуло восени 1944 року. Як повідомляє Live Science, цей транспортник належав до категорії так званих «кораблів пекла» і перевозив понад тисячу військовополонених союзних сил, які загинули внаслідок атаки американської авіації.

БЕЗ ТАБУ розповідає деталі цієї історичної знахідки, яка понад 80 років вважалася зниклою безвісти через помилки в офіційних військових звітах США.

Уламки японського судна Hōfuku Maru на дні біля Філіппін Уламки японського судна Hōfuku Maru на дні біля Філіппін / Фото: Live Science

Помилка в координатах та архівні пошуки

Уламки судна лежать на глибині близько 50 метрів за кілька миль від західного узбережжя Лусона. Попередні спроби знайти Hōfuku Maru зазнавали невдачі, оскільки американські військові записи вказували хибні координати – значно північніше від реального місця катастрофи.

Успіху вдалося досягти завдяки детальному вивченню японських військових архівів, які виявилися точнішими. Експедицію очолив американський дослідник і телеведучий Джош Гейтс спільно з представниками філіппінського фонду Hellships Memorial Foundation. За допомогою гідролокатора та підводних безпілотників фахівці підтвердили, що корпус судна розірваний навпіл, що повністю збігається з історичними свідченнями про його затоплення.

Трагедія «кораблів пекла»

Під час Другої світової війни Японія використовувала понад 130 вантажних суден, пристосованих для перевезення військовополонених та підневільних робітників. Умови перебування на них були нелюдськими: людей тримали в тісних трюмах без вентиляції, світла, води та їжі. Багато бранців гинули від виснаження ще до прибуття в порти призначення.

«На жаль, багато з цих транспортів для полонених були потоплені самими ж союзниками», – пояснив керівник експедиції Джош Гейтс.

Він додав, що японці навмисно маскували ці кораблі під звичайні військові судна і пускали їх у складі бойових конвоїв, через що авіація США вважала їх законними військовими цілями.

Hōfuku Maru перевозив близько 1200 військовополонених з Великої Британії та Нідерландів. Більшість із них перед цим працювали на будівництві сумнозвісної тайсько-бірманської «Залізниці смерті». 21 вересня 1944 року американський літак скинув торпеду, яка розсікла судно навпіл. Воно затонуло майже миттєво. Тоді загинуло близько 1040 полонених. Ті нечисленні бранці, які змогли доплисти до берега, знову потрапили до рук японських військових.

Статус військового поховання

Під час занурень дослідники виявили людські останки всередині затонулого судна. Відповідно до міжнародних конвенцій, місце загибелі Hōfuku Maru тепер офіційно визнано військовим похованням, що забороняє будь-які спроби підняття уламків чи мародерства.

Наразі представники Hellships Memorial Foundation працюють над ідентифікацією загиблих та намагаються розшукати їхніх нащадків у Великій Британії та Нідерландах, щоб повідомити про точне місце спочинку їхніх предків.

Японія під час Другої світової війни систематично ігнорувала Женевську конвенцію 1929 року щодо поводження з військовополоненими, стверджуючи, що не ратифікувала цей документ. Із понад 132 тисяч американських та британських військових, які потрапили в японський полон, майже третина померла від хвороб, голоду та катувань на примусових роботах.

Раніше БЕЗ ТАБУ писав, що на дні Тихого океану виявили легендарний військовий корабель часів Другої світової війни, який вважався втраченим понад 80 років.


Публікації