Голова зовнішньополітичного відомства Данії Андрес Самуельсен пояснює, чому Європа не може стояти осторонь військової агресії Росії проти України та має вжити заходи, щоб протидіяти Кремлю.
2016 рік приніс багато криз, військових конфліктів та терористичних атак. Тому не дивно, що важко зберігати увагу до конфлікту в Україні, який триває з часів російської агресії в 2014 році. Конфлікт поблід з точки зору публічності, проте не за своїм розмахом. З часу його початку він забрав життя до десяти тисяч українців, ще 22 тисячі було поранено.
Спостерігачі ОБСЄ, серед яких і представники Данії, були шоковані, коли в січні конфлікт знову досяг ескалації, фіксуючи понад 1500 порушень припинення вогню щоденно.
Але Україну не слід забувати. Україна знаходиться всього в двох годинах польоту з Данії, а події в Україні впливають на основи європейської безпеки. Росії не повинно бути дозволено робити з Україною та основними міжнародними принципами та правилами все, що їй заманеться.
Багато що поставлено на карту
Невизначеність щодо нового американського лідерства та важливі вибори в Німеччині і Франції ставлять багато що на карту для України в 2017 році, але також і для нас. В інтересах Данії та Європи успішна Україна, яка сама обирає власне майбутнє та здійснює важливі реформи в інтересах своїх громадян. Тому Данія буде боротися, щоб зберегти Україну в пріоритеті на міжнародному порядку денному.
Ми ніколи не повинні прийняти, щоб європейські кордони змінювалися військовою силою, як це сталося в Криму в 2014 р. Або, що гібридні війни можуть підривати розвиток країни і її європейську орієнтацію. Це не тільки загроза для України, а й для стабільності і безпеки в Європі. Тому ми повинні продовжувати тиск на Росію.
ЄС був єдиним в питанні санкцій проти Росії. Ми повинні продовжувати це до тих пір, поки угода про політичне врегулювання конфлікту у Східній України – Мінські домовленості - не буде виконана. Якщо Росія і підтримувані нею сепаратисти не припинять свою агресію, ми ніколи не зможемо розв'язати конфлікт.
Найкраща відповідь
Найсильніша відповідь агресії з боку Росії є те, щоб нова Україна, яка народилася на Майдані-повстанні в 2014 році, досягла успіху. Керівництво та народ України разом творять реформовану та успішну Україну. Суспільство, яке може задовольнити суспільні очікування щодо зростання, робочих місць і правової визначеності. Суспільство, що характеризується миром, свободою і прогресом. І зорієнтоване на Європу, яка це проголосило повстання в 2014 році.
На щастя, з того часу відбулися великі зміни. Україна за три роки досягла більшого прогресу, ніж за весь період, починаючи з моменту здобуття незалежності в 1991 році. Економіка стабілізувалася, і в Україні прогнозується помірне зростання в 2017 році.
Боротьба з корупцією
Торгівля України з Данією та іншими країнами ЄС зросла. І уряд України вже приступив до здійснення великих реформ, спрямованих на боротьбу з широко поширеною корупцією, створення прозорого державного сектора і більш ефективної і незалежної судової системи.
Але Україна бореться з важкою спадщиною, а також викликами, що є значними. Амбітна програма реформ уряду не завжди достатньо швидко дає результат і стара гвардія все ще намагається зберегти свої привілеї. Коли я на наступному тижні зустрічатимуся з урядом України в Києві, я буду чітко спонукати уряд продовжувати реформи на благо України і українського народу.
Я хотів би також підкреслити, що Данія разом з Україною. Ми маємо зіграти свою роль.
1 лютого Данія офіційно одягне майку лідера антикорупційної програми ЄС в Україні. З бюджетом в 120 мільйонів данських крон ми будемо протягом найближчих трьох років допомогати українській владі в її боротьбі з корупцією.
Стабільність поруч
Як найменш корумпована країна Європи ми приступаємо до виконання завдання з великою легітимністю, проте й з великою відповідальністю. У той же час ми зберігатимемо високий рівень підтримки реформ в Україні в енергетиці, ефективному управлінні, децентралізації і свободі засобів масової інформації.
Внесок Данії, очевидно, не може стояти поодинці. Тому я виніс питання України на порядок денний майбутньої зустрічі міністрів закордонних справ ЄС.
Ми повинні спільно в ЄС робити те, що ми можемо - політично і економічно - підтримувати процес реформування України і шлях до зростання і процвітання. Нам потрібно підтримувати економічний розвиток й допомагати створити більш ефективні рамки для приватного сектору в Україні.
Данія має значний інтерес у стабільності в нашому сусідстві та в дотриманні міжнародних правил.
Переклад статті - МЗС України