Created with Sketch.

Гаряча кров, порожні голови: Чому за побиття Найєма нікого не покарають

12:25

Автор Без Табу звертає увагу на те, як інцидент з побиттям нардепа Мустафи Найєма у центрі Києва продемонстрував усі вади правоохоронної системи України.

Історія з нападом «осіб кавказької національності» на Мустафу Найєма – квінтесенція усіх негараздів, характерних для українських силових структур ледве не з дня здобуття державного суверенітету. Можна довго іронізувати з приводу того, що народні депутати не є недоторканими за межами будівлі Верховної Ради. Але іронія долі насправді полягає в іншому: скільки не міняй гвинтики у непрацездатній системи, працездатною вона від цього не стане, оскільки рокіровка складових на суму не впливає взагалі.

Два роки тому відомий антикорупціонер вирішив спробувати себе в ролі одного з реформаторів правоохоронних органів. Його завзяття в процесі створення нової патрульної поліції вистачило б на трьох, якщо судити хоча б за активністю в соцмережах та регулярними поїздками по регіонах. Але на ДТП з подальшою бійкою патрульний екіпаж прибув значно пізніше, ніж група силової підтримки «дітей гір» з Мерседесу. Найєм, звісно, зазначив, що викликав копів як пересічний громадянин, а не народний обранець. Але чомусь здається, що йому і дорогоцінний мандат би не допоміг.

Також Мустафа свого часу активно виступав проти надання українцям можливості відносно вільного придбання та користування вогнепальною зброєю і голосував проти відповідного законопроекту. Але якщо припустити, що в машині нардепа гіпотетично міг би бути пістолет (навіть незаряджений), то конфлікт мав би геть інше закінчення. Хто-хто, а вихідці з Чечні мають чудово розуміти: озброєну людину краще не чіпати і не провокувати, фактор здорового страху там вже має бути присутнім на генетичному рівні.

Проте на цьому неприємні нюанси не закінчуються. Двоє з чотирьох нападників, якщо вірити правоохоронцям, є громадянами РФ з видом на проживання в Україні. Здається, з 1 січня поточного року щонайменше державна прикордонна служба повинна була уважніше контролювати потік подібних гостей в наші краї. Але піддані Путіна зуміли легалізуватися тут значно раніше, судячи з того, що в одному з київських університетів вони навчаються не перший рік. Як контролювати таких російських візитерів, наші поки ще не придумали. І навряд чи придумають найближчим часом. До третього чеченця в цьому контексті причепитися важко – він все ж народився в Києві і цілком законно має українське громадянство.

Четвертий же зловмисник утнув щось у кращих традиціях Джеймса Бонда: встиг поїхати з місця пригоди до прибуття поліції, заховав власний транспортний засіб так, що його досі не знайшли, а сам примудрився встигнути до Борисполя на рейс до Баку і залишити межі країни. Принаймні, так це виглядає у поліцейських звітах. Насправді ж BMW навіть шукати почали із запізненням, а записів дорожніх камер у слідства не було навіть на момент початку судового засідання, під час якого обирався запобіжний захід для трьох інших підозрюваних. Ну не полями та городами ж утікач з центру столиці дістався до аеропорту на протилежному березі Дніпра?

Та вишенькою на пирозі є навіть не пекельний непрофесіоналізм окремих підрозділів МВС, а відсутність віри у чистоту та непорочність системи в цілому. Як ви гадаєте, що зробили родичі горе-джигітів в першу чергу, коли дізналися про побиття Найєма? Правильно, спробували використати свої зв’язки для того, аби не дати справі хід та спустити її на гальмах. Мовляв, хлопці ще молоді, з вітром в головах, вони виправляться і вибачаться, не карайте їх суворо. На перший погляд, відпрацьований до найменших дрібниць номер не пройшов, оскільки справа до суду таки дійшла.

Але в процесі виявилося, що звинуватити нахабних молодиків у завданні тяжких тілесних ушкоджень за статтею 122 не вдасться. Причина? У представників обвинувачення не було на руках висновків судово-медичної експертизи, а без папірців зламана депутатська щелепа доказом не є. Ба більше, слідство навіть не зверталося до суду з клопотанням з цього приводу. В будь-якому випадку це пахне службовою недбалістю. Та призвести до цієї недбалості в особливо критичному випадку міг не низький професійний рівень, а ввічливе прохання впливових людей. А завершилося все врешті-решт домашнім арештом замість затримання без права внесення застави, якого вимагала прокуратура. Збіг? Та щось не схоже.

Про поведінку «дітей гір» будь-якого віку на українських дорогах говорити вже набридло в будь-якому контексті. І анекдоти про специфіку правил дорожнього руху на Кавказі, здається, перестають бути анекдотами. Найєм – особистість неоднозначна, але він хоча б спробував дати відсіч тим, хто нахабно намагався підрізати його на перехресті. Та й прецедент цей не є поодиноким – пам’ятаєте, як нещодавно кавказці-мажори побили киянина через те, що він висловив невдоволення припаркованим посеред тротуару їхнім авто? Тут і до шовінізму недовго скотитися, бо залізне правило «вади шукати треба не в етносі, а в окремих людях» перестає працювати як слід. Навіть з урахуванням того, що в даному випадку побилися чеченці та пуштун.

Якщо вже «діти гір» стали поводитися в Україні так само, як і в Росії, то щось очевидно пішло не так. Але що саме?

З повагою,

Гриць Якович Вареник, літературознавець


Другое на тему
Стоит ли ждать от России повторения ударов МБР?
США також дозволили Україні використовувати ракети Storm Shadow для ударів углиб Росії
Зеленський представив План стійкості України
Предложения партнеров