Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 17 вересня оголосила, як саме планує розподілити портфелі єврокомісарів між делегатами з усіх країн Європейського союзу.
«Кожен член моєї команди привнесе свій власний досвід і погляди на Європу. Разом ми будемо однією командою, яка працюватиме для досягнення однієї спільної мети», – написала голова Єврокомісії в соцмережі Х, показуючи, як виглядатиме її новий склад.
Єврокомісаркою з розширення, яка, серед іншого, оцінюватиме прогрес країн-кандидатів на шляху до ЄС, може стати представниця Словенії Марта Кос. Процес щодо її офіційного висунення ще триває, оскільки спочатку Словенія пропонувала іншого делегата.
Цей важливий для України портфель могли віддати латвійцю Валдісу Домбровскісу, однак плани змінилися – потенційно через географічний фактор. Забагато впливових посад дісталися би вихідцям зі Східної Європи з огляду на те, що колишня прем’єрка Естонії Кая Каллас очолить європейську дипломатію, а євродепутат від Литви Андрюс Кубілюс обійме посаду комісара з оборони – нову в цьому складі Єврокомісії.
Домбровскіс стане єврокомісаром із питань економіки і продуктивності. Угорець Олівер Варгеї, що опікувався розширенням у попередньому складі Єврокомісії і який низько оцінював прогрес України в галузі дотримання прав нацменшин, дістає маловпливову посаду комісара з питань охорони здоров’я і добробуту тварин.
Єврокомісаром із бюджету, що готуватиме наступний довгостроковий кошторис ЄС (частиною поточного став макрофін для України) стає Пйотр Серафін від Польщі. У попередньому складі Єврокомісії її кандидат мав портфель, пов’язаний із сільським господарством – чутлива тема взаємин між Україною і ЄС. У цій колегії він дістається представнику Люксембургу Крістоф Гансену.
Всього до складу колегії традиційно увійдуть 26 єврокомісарів, за винятком самої фон дер Ляєн. Кожна країна має право делегувати одного представника. Усі призначення ще має затвердити Європарламент, проголосувавши за них, а перед тим кандидати мають пройти слухання.
Новий склад Єврокомісії:
- Портфель єврокомісара з розширення отримала представниця Словенії Марта Кос, вона буде відповідати також за співпрацю зі східними сусідами ЄС.
- Представнику Словаччини Марошу Шефчовичу доручили новий портфель єврокомісара з торговельної та економічної безпеки, міжінституційних відносин та прозорості.
- Латвієць Валдіс Домбровскіс призначений єврокомісаром з питань економіки та продуктивності. Спершу були сподівання, що він може отримати портфель комісара з питань розширення.
- Представник Литви Андрюс Кубілюс призначений на нову посаду комісара з питань оборони і космосу.
- Представнику Угорщини Оліверу Варгеї, як і очікувалося, виділили маловпливову посаду комісара з питань охорони здоров’я і добробуту тварин.
- Пйотр Серафін від Польщі стає комісаром з бюджету, протидії шахрайству та публічного адміністрування і буде доповідати напряму фон дер Ляєн. До його повноважень увійде, зокрема, підготовка наступного довгострокового бюджету ЄС.
- Важливий для України портфель комісара з сільського господарства отримав представник Люксембургу Крістоф Гансен.
- Очільниця МЗС Бельгії Аджа Лябіб переходить до Єврокомісії і отримує посаду єврокомісара з підготовки до надзвичайних ситуацій та кризового реагування, суміщену з посадою комісара з питань рівності.
- Представниця Хорватії Дубравка Шуїця отримала нову посаду єврокомісара у справах Середземномор’я (яку раніше прогнозували представнику Кіпру).
- Єврокомісар від Нідерландів Вопке Хукстра отримує портфель відповідального за клімат і "чисту" економіку, а також буде займатися питаннями оподаткування.
- Йозеф Сікела від Чехії відповідатиме за міжнародні партнерства ЄС.
- Представник Кіпру Костас Кадіс стане єврокомісаром у справах риболовства та океанів.
- Марія Луїш Альбукерке з Португалії призначена комісаркою з фінансових послуг, заощаджень та "інвестиційного союзу".
- Австрійцю Магнусу Брюннеру віддали портфель комісара з внутрішніх справ та міграції.
- Представниця Швеції Єссіка Русвалль буде відповідальною за довкілля, водні ресурси і конкурентну "циклічну" економіку.
- Дан Йоргенсен від Данії стає комісаром з енергетики і житлових питань.
- Кандидатка від Болгарії Єкатерина Захарієва буде комісаркою з досліджень та інновацій.
- Ірландець Майкл Макграт стане комісаром з демократії, судочинства і верховенства права.
- Представник Греції Апостолос Ціцікостас буде опікуватися транспортом і туризмом.
- Мальтієць Гленн Мікалефф (кандидатуру якого в кулуарах нібито критикували за майже відсутність досвіду) буде комісаром зі "справедливості між поколіннями", культури, молоді та спорту.