Щороку мільярди бюджетних гривень витрачаються на ремонт та утримання доріг в Україні. Та чи завжди кошти платників податків витрачаються ефективно? Чому інколи на відремонтованих нещодавно дорогах з’являються тріщини чи ями? На прикладі столиці «Схеми» дослідили, хто заробляє на ремонті доріг.
Ремонтом доріг у Києві завідує комунальна корпорація «Київавтодор». Вона підпорядковується Київській міській раді та отримує кошти як з бюджету Києва, так і від власної господарської діяльності.
Ремонти доріг можна поділити на три види: капітальний, поточний середній та дрібний (так званий ямковий). Найбільш якісний із них, але при цьому й найбільш витратний, – капітальний ремонт. Для його проведення найчастіше наймають стороннього підрядника.
Дрібний ремонт не вирішує проблем доріг – і подекуди на місці заасфальтованої ями або біля неї може виникнути ще одна. При цьому на ямковий ремонт витрачаються чималі кошти. За даними «Київавтодору», у 2014-2016 роках місто сумарно витратило на нього понад 120 мільйонів гривень.
Проглянувши «Вісник державних закупівель» та дані на офіційному порталі аналітики Business Intelligence ProZorro, можна побачити, що досить часто в тендерах на капітальний ремонт доріг бере участь лише обмежений пул компаній.
У 2014-2016 роках капітальний ремонт доріг у Києві на значні суми робили такі компанії: ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл», ПП «Київшляхбуд», ПАТ «Броварське шляхово-будівельне управління №50», приватне підприємство «Автомагістраль» та СБМУ «Підряд». Прикметно, що частина з них тим чи іншим чином пов’язана з колишніми головами державних дорожніх підприємств.
Хто і як заробляє на дорогах, дивіться в сюжеті програми "Схеми" - "Дорогі дороги: хто і як ремонтує шляхи у Києві":