Created with Sketch.

Чи бути реструктуризації $3 млрд "кредита Януковича" в Україні

10:15

Лондонський суд 17-20 січня розгляне справу України та Росії за спірний "борг", виданий Віктору Януковичу перед втечею. Українська сторона виявила певні порушення процедури його оформлення, тому впевнена у своїй перемозі на суді. В той же час російські адвотаки також непохитно вірять у свою перемогу

Журналіст Карін Стохекер у статті Moscow and Kiev Head for $3 Billion Debt Showdown in English Court розповідає про парадоксальну ситуацію, яка склалась через кредит $3 млрд, який президент Росії Володимир Путін надав президенту України Віктору Януковичу. Стаття вийшла у Reuters.

Без Табу подає її переклад.

Москва і Київ влаштують розборки за $3 млрд кредиту у англійському суді

Суперечка між двома урядами за $3 млрд (£2,5 млрд) пройде в англійському суді в Лондоні у вівторок, де Росія і Україна зустрінуться на першому слуханні в юридичній битві за «політичні» єврооблігації.

Борг, який знаходиться у центрі суперечки, виник у кінці грудня 2013 року тодішньому президенту України Віктору Януковичу Росією, менше ніж за два місяці до того, як його промосковський уряд було повалено в результаті вуличних протестів, що охопили колишню радянську республіку.

Перемотуючи вперед, пропускаємо прозахідну зміну влади в Києві, незаконну анексію Росією Кримського півострова, який належить Україні, і залучення фінансової допомоги для України Міжнародного валютного фонду із залученням реструктуризації суверенних валютних облігацій.

Реструктуризація цих облігацій тягне майже збанкрутілу Україні від краю прірви, і… в основному належить приватним інвесторам. Крім 3 мільярдів доларів, наданих російським урядом.

Москва наполягає, що борг, який почали нараховувати ще у грудні 2015 року, незалежний, і ніколи не повинен включатися в план реструктуризації. Київ відмовився погашати облігації, заявивши, що російські гроші повинні брати участь в реструктуризації.

Росія, яку представляє Клірі, Готтліб, Стін енд Гамільтон ЛЛП, подала позов у лютому 2016 року з вимогою повного погашення $3 млрд, плюс судові витрати та відсотки, які, за даними Міністерства фінансів Москви, складали 75 мільйонів доларів рік тому.

Справа, яка буде слухатися у Високому Суді 17 січня, незвичайна у багатьох відношеннях, стверджує Міт Гулаті, професор права в університеті Дьюка в США.

"Найважливіша проблема в тому: чи справді Україна позичає гроші у країни, яка практично керувала нею, як васалом, окупувала її територію і захопила частину інших територій? І ось це питання суди, як правило, ніколи не вирішать", - коментує справу Гулаті.

Цей випадок є незвичним, тому що країни, як правило, не кредитують один одного в рамках правової бази третьої країни, надаючи перевагу прямим двостороннім угодам, а терміни часто тримають в таємниці. При необхідності, послаблення умов виплати заборгованості, кредит обговорюється в рамках Паризького клубу країн-кредиторів, в якому Росія є постійним членом.

Однак ця угода була структурована по англійському праву, і Росія, як і Україна, домовилися від початку, що у разі спорів, їх вирішувати буде Високий Британський суд, - підкреслює Гулаті.

"Зараз, дійсно, відбувається суперечка, і замість того, щоб обговорювати і вирішувати її самостійно, вони звернулись із нею до суду, що означає, що суддя буде вирішувати питання, які впливають на міжнародне право, а не тільки на комерційні права."

Як Росія, так і уряд України відмовилися від коментарів.

В УКРАЇНІ стерджують, ЩО КРЕДИТ БУВ ВИДАНИЙ ПІД ТИСКОМ

Захистом України займається Квінн, Емануель, Эркарт & Салліван ЛЛП, які звернули увагу на ряд аргументів. По-перше, кредит ніколи не був належним чином оформлений парламентом і урядом України, згода на нього було дана під тиском і він має ряд непрямих додаткових умов.

Києву також має бути дозволено прийняти "відповідні заходи" у відповідь на дії Росії, на які, на їхню думку, згідно з документом, вони мають право для захисту своїх інтересів.

«Російське незаконне вторгнення і окупація позбавили Україну "всієї передбачуваної економічної вигоди від угоди"», - йдеться в документі, що його на свій захист подає українська сторона.

Росія вже попросила про спрощене судочинство, яке часто використовується для прискорення процесу. Це означає, що суд буде розглядати кожен з аргументів захисту України та вирішувати, чи можуть вони виступити в суді. Після цього він буде вирішувати, чи справа дійде до суду, чи ні.

Росія мала право на приватні слухання у лондонському Міжнародному Арбітражному суді, відповідно до проспекту облігацій, але той факт, що в Росії вирішили довести справу до публічного суду, показує, що там упевнені в перемозі, - кажуть експерти.

"Їх вибір був дуже цікавим", - сказав Пітер Гріффін із «Консультатнів Слейні», фахівець в області міжнародного арбітражу та зарубіжних інвестиційних спорів.

За словами представника суду, справу буде розглядати Уільям Блер, брат колишнього прем'єр-міністра Великобританії Тоні Блера і авторитетний суддя, який писав наукові роботи про поняття "одіозного боргу".

Термін часто використовується для опису борг уряду, яке не відповідає інтересам країни.

(Наташа Зінець (Київ), Андрій Остроух (Москва); редактор - Марк Генріх)


Другое на тему
Стоит ли ждать от России повторения ударов МБР?
США також дозволили Україні використовувати ракети Storm Shadow для ударів углиб Росії
Зеленський представив План стійкості України
Предложения партнеров